Náš vesmír

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Aventinum - 2005
ISBN: 80-86858-10-3

Aventinum (2005) 80-86858-10-3 256

Komplexní pohled na vesmír pro široký okruh čtenářů. Kniha je rozdělena do několika kapitol (Slunce, Země, Měsíc, Obří planety, Malá tělíska ve sluneční soustavě... až po Vesmír velkých měřítek) a mapuje na cca 300 vyobrazeních – družicových fotografiích, grafech atd., doplněných i pro laiky zajímavým textem (Založil/a: slide)

Hledající
  15. 9. 2016, 13:04
Jak málo stačí, aby člověk začal vnímat nefalšovanou nádheru. Stačí v jasné noci zvednout hlavu vzhůru a těkat v úžasu pohledem (na nějakém místě nezamořeném světelným smogem) po těch miliardách hvězd, hvězdokup, galaxií nebo nám nejbližších objektech - planetách (jen to Slunce jasně ve dne, o tom není pochyb). A ty střípky z toho celkového množství vzdálených tajuplných světů, které jsme vůbec schopni zachytit naším vizuálním smyslem, nám dokáží astronomové přiblížit, nafotit a ještě poukázat na spousty dalších. A to je náplní této krásné publikace (pro mě vůbec první „vesmírný atlas“, jaký jsem kdy měl). Vnímat to vše nejen ve viditelné složce elektromagnetického spektra, ale i ve vlnových délkách, které oko nezachytí (ultrafialové, rtg paprsky atd.), to vše vytváří nádhernou paletu barev a tvarů. Z některých snímků vyzařuje klid, harmonie, ticho, z jiných sálá energie, burácení, chaos. Samozřejmě, že jsou nyní v odstupu let na trhu i mnohem podrobnější publikace jak po stránce obrázkové, tak i textové (zde pouze dílčí informace k popisu obrázků ve smyslu principu jevů, struktury vesmírných objektů, popisů astronomického vybavení a jeho fungování, ale svůj účel plní). Vesmír se svými nekonečnými dálkami vždycky lákal a kladl i otázky: Kde jsme se tu vzali? A kam jdeme? Jsme v tom široširém prostoru sami? „ Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně“. Myslím, že Kantovi dobře rozumím