Spravedlnost podle Selba

Spravedlnost podle Selba Originální název: Selbs Justiz

Prostor - 2009
ISBN: 978-80-7260-213-1

Prostor (2009) 978-80-7260-213-1 218

Německý spisovatel Bernhard Schlink je u nás dobře známý nejen svými romány (Předčítač, Návrat) a povídkami (Útěky z lásky), ale do povědomí vstoupil i jako autor předlohy oscarového filmu Předčítač.
Velkého úspěchu včetně zfilmování však dosáhla i Schlinkova prvotina - detektivní román se svéráznou postavou detektiva Selba. Na osmašedesátiletého soukromého detektiva Gerharda Selba se obrátí jeden chemický koncern s žádostí, aby odhalil počítačového piráta, který vnáší zmatek do podnikového počítačového systému. Při řešení případu je Selb konfrontován se svou vlastní minulostí mladého, energického nacistického státního zástupce a nalézá přitom svérázné řešení, jak potrestat dvě vraždy, jejichž nic nechápajícím nástrojem se kdysi stal. Gerhard Selb není ani hrdinský kriminalista, ani antihrdina, je to člověk, který umí žít, umí se zamilovat, žárlit, rád dobře jí, poslouchá hudbu a stará se o kocoura Turba. Svým případům se věnuje s poctivostí, jež má odčinit provinění, kterého se dopustil v době nacismu. (Založil/a: spartik)

rt12
  18. 9. 2014, 18:10
Poměrně napínavý román s detektivní zápletkou, ale hlavně vyrovnáváním se s válečnou minulostí. Pro mě dost nečekaný až šokující konec.