Praha černá a zlatá

Praha černá a zlatá
Originální název: Praha černá a zlatá

Prostor - 2004
ISBN: 80-7260-104-0

Prostor (2004) 80-7260-104-0 545

Kniha pražského rodáka Petera Demetze evokuje vzájemně se prolínající působení čtyř národních a náboženských živlů, které se podílely na vytváření dějin naší země Čechů, Němců, Židů a Italů. Autor přibližuje jejich vzájemné vztahy v různých historických epochách, ale především zkoumá jejich podíl na společenské, duchovní a kulturní atmosféře Čech.Demetzova práce o Praze je zároveň kultivovanou a jemně ironickou polemikou s knihou A. M. Ripellina Magická Praha, která v sedmdesátých letech oživila staré romantické mýty z 19. století, podle nichž pražský genius loci vyzařuje jakousi speciální magii se všemi známými rekvizitami, k nimž patří golem, alchymisté a astrologové, faustovské pověsti atd. Demetz naproti tomu zdůrazňuje racionální či všední protiklad úlohu exaktních věd v dějinách Prahy, celou její přízemní a šedou, byrokratickou, "kafkovskou" tvář. (Založil/a: skjaninka)

Peter Demetz Peter Demetz
*21.10.1922