Zde trapno existovat

Zde trapno existovat Originální název: Zde trapno existovat

Host - 2008
ISBN: 80-7294-248-4

Host (2008) 80-7294-248-4 397

Bohuslav Brouk (19121978), význačný představitel českého a slovenského kulturního života třicátých a čtyřicátých let, enfant terrible především meziválečné avantgardy a bohémy, psychoanalytik, estetik, esejista, publicista, biolog a spoluzakladatel Skupiny surrealistů v ČSR (1934), byl záhy po únorových událostech v roce 1948 nucen odejít do exilu. V něm, ve třech zemích dvou kontinentů, zůstal až do své smrti. Předkládaná publikace obsahuje veškerá dosud nalezená Broukova díla vzniklá právě v exilovém období (19481978) jeho relativně krátkého života, a to díla v drtivé většině veřejnosti doposud neznámá; v této souvislosti stojí za zmínku např. Broukovy verše, které začal autor skládat ztrativ svým exilem veškerý ostych. (Založil/a: skjaninka)

Luremaster
  4. 2. 2016, 11:49
"Ježto jsem byl znám jako spisovatel, byl jsem kromě toho pozván dvakráte sousedními organisacemi, abych jim přednášel. Poprvé mi bylo určeno přednášet o dialektickém materialismu v org. vedené arch. Zázvorkou (projektant Památníku osvobození na Žižkově). Bylo to asi dva měsíce po osvobození a tak jsem hlavně zdůrazňoval němectví Karla Marxe, a pokud možno četl citáty z Marxe v německém originále. Nakonec jsem pak prohlásil, že žádná teorie není úplně pravdivá a že se komunisté nesmějí řídit marxismem jako Biblí svatou, od písmeny k písmeně. Myslil jsem, že mne po skončení přednášky ztlučou, ale mýlil jsem se. Předseda Zázvorka po celou dobu spal a posluchači nerozuměli. Ke slovu se přihlásil jen jeden dělník, který si stěžoval, že nepřišel poslouchat žádné učenosti, nýbrž to, jak se mu povede lépe."