Originální název: Žil jsem zbytečně

Machart - 2010
ISBN: 978-80-904318-4-3

Machart (2010) 978-80-904318-4-3 479
Melantrich (1991) 80-7023-101-7 432

Kniha ŽIL JSEM ZBYTEČNĚ prostřednictvím vzpomínek jediného člověka zachycuje velkou část naší novodobé historie. Začíná v zákopech první světové války, pokračuje obdobím budování prvního samostatného státu Čechů a Slováků, deziluzí z Mnichova a hrůzou následujících sedmi let, poválečným nadšením a novými iluzemi, jejich bolestnou ztrátou o tři roky později, absurdní temnotou padesátých let a naivními nadějemi Pražského jara. Následuje zamřelé teploučko normalizace... Život vypravěče skončil v roce 1985. Na jeden lidský osud je toho dost a dost, i když jde o osud člověka opravdu neobyčejného. Snad právě proto jsou memoáry Jiřího Hejdy, ačkoli v nich několikrát opakuje žil jsem zbytečně, jakoby podsvíceny neuhasitelným optimismem. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Hejda Jiří Hejda
*25.02.1895 - †1985

vladislaus
  20. 1. 2013, 21:09
I přes nudnější začátek dávám 5 hvězdiček. Po vylíčení zážitků před rokem 1918 nabírá vyprávění spád a je velmi zajímavé. Je dobře, že tento skvělý člověk přežil proces a vězení a byl schopen o svém životě tuto knihu napsat.
achilles
  7. 8. 2015, 11:57
Krásná kniha úžasného člověka, o kterém se moc nevědělo a nepsalo. Nevím koho je to vina, asi i má, že takovéto lidi neznáme. Přesto jsem rád, že jsem se o něm dověděl a mohu být zase mnohem více hrdý na to, že jsem Čech. Kniha je takovu historií Československa viděnou očima úspěšného člověka.
Radim Kapavík
  15. 2. 2016, 19:30
Fascinující životní vyprávění schopného a silného muže, odvíjející se na pozadí šíleného 20. století. I přes to, že druhá polovina je vlastně popisem jedné osudové rány za druhou, je ta kniha ve skutečnosti o naději, o síle pozitivního přístupu k životu a schopnosti člověka čelit i těm nejbeznadějnějším situacím. Titul, který nakladatelství pro Hejdovy (posmrtně vydané) paměti zvolilo - ačkoliv jde o větu, která se v knize vyskytuje - rozhodně neodráží poselství, které autor na konci knihy čtenáři předává.