Šťastný princ a jiné pohádky

ISBN: 80-86955-27-3

Garamond (2006) 80-86955-27-3 207
Slovart (1997)
Albatros (1985)

Soubor drobných příběhů, v nichž tradiční pohádkový rozměr završuje mravní naučení o hodnotách lásky, přátelství či skromnosti.

Soubor obsahuje pohádky:
Šťastný princ
Slavík a růže
Sobecký obr
Oddaný přítel
Podivuhodná Raketa
Mladý král
Dítě hvězdy

Nejznámější z nich je pohádka o pozlacené soše, do které se zamilovala malá vlaštovka. Vypráví o přerodu sobecké lásky v cit, který vrcholí sebeobětováním. I ostatní pohádky této části jsou vedeny snahou po dosažení dokonalosti. Druhá část knihy přináší texty složitější, v nichž proti sobě stojí pýcha a ponížení, které teprve vede k obrodě a napravení.

Zdroj: mlp.cz (Založil/a: MrVogler)

Barabura
  21. 11. 2011, 16:11
Taky tuto knihu miluju. Jednou jsem četla Slavíka a růži na skupinovce a nakonec řval i psycholog :o)
Anael
  31. 8. 2012, 16:01
Pohádky, které rozhodně nejsou pro malé děti, ale spíše pro dospělé, mě překvapily. Nečekala jsem, že Wilde vymyslel tak pěkné příběhy. Jsem ráda, že jsem knížku četla až v dospělosti. Jako dítě bych se bála a neodnesla bych si z ní to, co mi dala teď.
jatox
  26. 1. 2012, 22:57
No já vám nevim. Tohle mi číst někdo jako pohádku, když sem byla malá, tak bych se asi pověsila na větévku hnedka, a ani bych nečekala, jesi je svět fakt takhle zkurvenej:-D.
Ten starej slovosled je fakt boží (čteno v angličtině), ale ještě se to dá. Spíš... se mi to asi prostě nelíbilo? Já nevim, je to fakt divný. Jsou tam určitý ponaučení a tak, ale tohle srovnávat s Malým princem, což je bezedná studna filozofie pro mě, to je trošku nemístný, se mi zdá. Jsou to pohádky, kde se omílaj klasický Wildovy nebo pohádkový témata a nic kromě toho, že člověk nemá bejt lakomej, egoista atd., sem tam jako extra nenašla. Ale je pravda, že o pohádce o rachejtlích se mi fakt ještě nesnilo:-D
Jadelaine
  2. 10. 2015, 10:48
Mám starší vydání pohádek z r. 1904, jmenuje se Dvě knihy pohádek, obsahuje stejné pohádky, ve stejném pořadí, ale navíc je tam pohádka Rybář a jeho duše, která se mi líbila nejvíc. Obdivuji Wildeovu obrazotvornost a popisy, mnohdy sice zdlouhavé, mi dokázaly přesně vykreslit atmosféru.
PeťkaW.
  21. 6. 2012, 15:47
Číst tyhle pohádky malým dětem... no nevím, buď by nechápaly, nebo by to v nich zanechalo trvalé následky. Každopádně já už mám knížku přečtenou několikrát a když nemám náladu, vždycky po ní sáhnu znovu. Wilde prostě uměl a tohle dílko je toho skvělým důkazem. Věděl nejen co se slovy, ale co s myšlenkami a postřehy, které čerpal z okolí kolem sebe. Jeho příběhy mají hloubku, duši a při každém čtení znovu a znovu zaujmou. Jeho pohádky tu mají právem tak vysoké hodnocení a pozitivní komentáře. V dnešní době tu na literárním poli někdo takový s jeho talentem a hlavou opravdu chybí.
Olivka
  21. 11. 2011, 8:35
Tyto pohádky miluju. Měla jsem je kdysi vypůjčené v originále a s krásnými barevnými ilustracemi - tu knihu bych chtěla mít doma. Mě spolehlivě rozbrečí Sobecký obr - na ten příběh jsem měla seminář a rozbrečela se i před spolužáky.
G8
  27. 12. 2012, 19:00
Pesimistický, byť celkem upřímný, pohled na svět. Nádherně napsané pohádky (i když bych to asi dětem před spaním nečetl) a smutný konec u každé jako bonus.
Manon
  29. 11. 2013, 14:28
Má nejmilejší pohádková kniha. Je místy tak dojemně smutná, že mě pokaždé zatrne, když ji znovu otevřu. Jsou to pohádky spíš pro dospělé.
Henkie
  23. 12. 2012, 23:46
Pořád se k této knížce vracím. Mám pocit, že ať ji čtu polikáté chci, stejně si z ní něco odnesu.
Je v ní pravda :) a je krásně napsaná.
mitote
  15. 4. 2011, 19:32
Wildeovi pohádky řadím také k podobnému ražení, jako Malého prince - Krásné příběhy, nijak složitě převyprávěné ale na konci každého z nich vám ukápne slza...
frikulinka81
  22. 11. 2012, 14:36
Obsahuje spoiler spoiler Varování: Kdo nechce přijít o poity jednotlivých pohádek, ať nečte můj komentář. Slouží především jako čtenářský deník. Děkuji za pochopení. ;-)

Sedm poetických a morálních pohádek pro dospělé o skutečném světě, zabývající se mimojiné společenskou kritikou doby (chudoba x bohatství), povahovými vlastnostmi jako je sobeckost, pýcha, láska, nebo přátelství.
Častými motivy jsou ptáci, růže, morálně zkažený člověk.
Personifikace.

Šťastný princ
- přerod povahových rysů vlaštovky k lepšímu
- obětování se pro chudé za cenu vlastní chudoby a smrti (pták umrzne, socha pukne)
- dvě nejcennější věci: olověné srdce sochy a mrtvé ptáče
- téma: oddanost, pomoc druhým, povrchnost maloměšťáků

Slavík a růže
- slavík se obětuje pro nešťastně zamilovaného studenta, jehož láska není opětována(nabodne se na trn růže a vykrvácí při zpěvu, aby zbarvil růži do ruda)
- student křivdí slavíkovi, nemá ponětí o jeho šlechetných úmyslech
- rudá růže nakonec končí odhozená do bláta a přejetá vozem - smutné
- téma: obětování se ve jménu lásky, marnivost, smutek

Sobecký obr
- obr vyžene ze své zahrady děti (z radostné zahrady se stane zahrada smutná), je to Jen Jeho zahrada
- stýská se mu po nich, pomůže vysadit jedno dítko na strom (ze zimy se stane jaro), to ho políbí, ale už nikdy víc nepřijde
- když obr zestárne, dítě se objeví a vezme ho s sebou do Ráje (na oplátku)- obr zemřel
- téma: sobeckost, pomoc v nouzi, vděk od Boha

Oddaný přítel
- konopka vypráví ondatře příběh o "přátelství"
- mlynář zneužívá dobré vůle a hlouposti Honzy, ten na to doplatí smrtí v bažině
- podobenství: ondatra = mlynář (sobecký, využívání prezentuje jako přátelství)
- téma: přátelství, dobráckost, vypočítavost, hloupost

Podivuhodnáá raketa
- egocentrická a sobecká raketa čeká na svou velkou příležitost, má být vystřelena na královské svatbě, ale navlhne od svých slz, stane se nepoužitelnou a lidé ji odhodí do bahna, stále se nevzdává své pýchy, najdou ji kluci, hodí do ohně a usnou, ona zatím vystřelí za bílého dne a nikdo ji nevidí
- téma: egocentrismus, nadutost, pýcha

Mladý král
- syn královské dcery a neurozeného cizince vychovávaný sedláky má být korunovám králem
- miluje Krásu a obklopuje se bohatstvím
- zdají se mu 3 sny o utrpení a úmrtí lidí, které pro něj to bohatství získávají
- rozhodne se nevzít si na sebe korunovační věci ze sna a jde jako žebrák
- lidé ho považují za hanbu státu a chtějí ho zabít
- on je nakonec korunován samotným Bohem za své šlechetné jednání
- téma: bída x bohatství, co se skrývá za vším tím luxusem (utrpení a smrt chudáků)

Dítě hvězdy
- dřevorubec najde v lese "dítě hvězdy", ztraceného královského syna, co ho tam pohodili loupežníci
- vyroste z něj krásný, ale krutý a pyšný kluk (10), urazí žebračku, zřekne se vlastně své matky
- za trest zoškliví a rozhodne se najít žebračku-matku, aby ji poprosil o odpuštění
- zlý kouzelník z něj udělá otroka, má najít v lese 3 mince a donést mu je, jinak ho zbije, raději je dá žebrákovi, aby mu pomohl
- díky tomuto skutku opět zkrásní, z žebráků se stanou jeho rodiče a on se stává králem
- téma: přerod povahy ze špatné na dobrou, chudoba x bohatství, potrestaná pýcha
- podobenství autora a "dítěte hvězdy"
jorick
  28. 4. 2011, 17:24
tyto pohádky mám rád, zvl. slavíka a růži, která kdysi tak krásně souzněla s pocity zhrzených lásek, jak už je to dávno... a taky ji mám spojenou s výbornou dramatisací divadle Regina manželů Kaněrových.
chegulina
  22. 12. 2010, 18:22
Tak tyhle pohádky mě vždy rozbrečí,hlavně Štastny princ a Slavík a růže... Krasně napsané,čtivé: Já osobně to čtu několikrát za rok,stejně jak Malého prince.
Argony
  10. 10. 2011, 17:18
Tak to je fajn, že u těchto "pohádek" nebrečím jen já. Slavík a růže a Šťastný princ to je prostě klasika a pokud se chcete vyřvat, tyhle příběhy opravdu nezklamou.
ZipyEm
  12. 4. 2011, 14:32
Namátkově - škaredý princ, mrtvý slavík, zneužívaný přítel... Tohle že jsou pohádky? Ano. Pohádky v tak trochu jiném obalu. Pohádky s tak trochu jiným koncem. Pohádky pro tak trochu každého. A od té doby se už neptám - "Miluješ mě?", ale "Mám tě milovat?"