Kábulské vlaštovky

Kábulské vlaštovky Originální název: Hirondelles de Kaboul

Alpress - 2006
ISBN: 80-7362-293-9

Alpress (2006) 80-7362-293-9 136

Silný milostný příběh odehrávající se částečně v morbidním prostředí kábulské věznice odhaluje čtenáři dusivou a bezvýchodnou atmosféru v rozvráceném Afghanistánu, jehož život zcela ovládají tálibánští ozbrojenci.

Vězeňský dozorce Átif žije stejně jako jeho spoluobčané zcela v područí fanatických mudžáhidů, poslušně se účastní modliteb, vykonává všechny příkazy a obává se každého dalšího dne. Kamenování prostitutky, kterou provází na popraviště, a davové běsnění, provázející popravu, je pro něho přirozenou součástí práce. Jinak ale cítí druhý protagonista, vzdělaný mladík, jemuž současný teror zpřeházel všechny dřívější představy o životě a on se tím více upíná k lásce své krásné ženy. Jako svědek kamenování podlehne mladý muž proti své vůli davové hysterii a jako jeden z mnoha se aktivně zúčastní odporného aktu. Zděšen sám sebou se v zoufalství manželce přizná a marně u ní hledá odpuštění. Po roztržce přijde nešťastnou náhodou o život. Jeho žena je pak samozřejmě obviněna z vraždy a v několika dnech, kdy čeká na popravu, se stane pro otrlého vězeňského dozorce symbolem krásy a nevinnosti, kterou se s pomocí své umírající ženy rozhodne zachránit z pekla nenávistného fanatismu. (Založil/a: belain)

Yasmina Khadra Yasmina Khadra
*10.01.1955

Ducii
  24. 1. 2013, 16:31
Nepříliš literárně zdařené dílo, které nemá úplně moc jasnou dějovou linku respektive naprosto chybí zajímavá zápletka. Ještě pomalu na konci knihy čtenář čeká, kdy přijde ona událost, která vše zamotá a která ho upoutá ke knize. Oficiální anotace knihy na přebalu je scestná a zavádějící, zřejmě ji psal někdo, kdo knihu nikdy nečetl.
ronynka
  15. 12. 2011, 11:00
Cekala jsem trosku vic, ale i tak se to dalo cist. Konec si myslim, ze se dal predvidat. Zkracene - knizek s touto tematikou je vice a jsou i daleko lepsi ;)
Muficek01
  23. 11. 2011, 20:33
Začátek knihy mě moc nezaujal, ale o tom víc překvapil závěr. Konec příběhu se mi zdál docela drsný.