Jako román

Originální název: Comme un roman

Mladá fronta - 2004
ISBN: 80-204-1140-2

Mladá fronta (2004) 80-204-1140-2 120

Tuto útlou knížku „psaní o čtení“ Pennac nazval Jako román asi nejen proto, že oprávněně doufal, že ji každý zhltne „jako román“, ale i protože by rád, aby suchopárnou výuku literatury nahradily „románové“ hodiny, kdy profesor „jen“ čte velká díla světové literatury a žáci mu visí na rtech. Právě předčítání nahlas je totiž podle Pennaca nejlepší způsob, jak naučit lásce ke knihám. Pennac sám má knihy zřejmě opravdu rád, nementoruje, ale poutavě a vtipně vypráví, cituje a nápaditě inspiruje. Ačkoli v úvodu snažně prosí, aby jeho text „nesloužil pedagogům jako mučicí nástroj“, měl by se stát povinnou četbou ne snad studentů, ale profesorů, učitelů a rodičů. Čtenářů jistě přibude, pokud se v přístupu k nim bude dodržovat vtipné Pennacovo desatero nezadatelných práv čtenáře. To výstižně zakončuje „právo mlčet“ – nemuset knihu pitvat a nechat si pro sebe ryze soukromý zážitek četby.

Zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: Terienka)

Jahodovy list
  10. 3. 2012, 19:49
Skvělá kniha. Myslím, že by ji měli využít všichni, kteří nutí své děti, kamarády, spolužáky, aby četli. Jak se dozvíte: takhle na to jít nemůžete. I já jsem se poučila a už nikoho nenutím ke čtení. :-)
JaninaV
  14. 5. 2012, 7:42
Souhlasím s Lessinkou i Jahodovým listem:-).
Také už nebudu nikoho nutit číst, a přeskakování nezáživných pasáží povoleno - hurá!
Lassinka
  6. 4. 2012, 10:40
Tuto knihu jsme na pedagogické fakultě dostali, abychom ji přečetli. Ze začátku se mi do ní nechtělo, určitě všichni znáte, když něco musíte přečíst, tak se Vám do toho vůbec nechce, ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Jde to samo a navedla mě na myšlenky, jak učit děti číst, neboli spíše jak v nich probudit milovníky knih a k tomu je do čtení nenutit. Určitě všichni znáte ze školy, toto přečtete do měsíce.
Určitě to, co nejdříve vyzkouším a jsem na to popravdě hodně zvědavá. :-)