Originální název: Breaking Dawn

Egmont - 2015
ISBN: 978-80-252-1334-6

Egmont (2015) 978-80-252-1334-6 607 vázaná
Egmont (2009) 978-80-252-1160-1 606

Čtvrtý díl celosvětově úspěšné romaticko-hororové ságy.
Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně proplétá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady?

Anael
  1. 9. 2012, 13:29
Kniha je trošku moc roztahaná, ale to nevadí. Takové Stmívání prostě je. Nejlepší částí byl porod a následné poznávání Renesmé - mé nové nejoblíbenější postavy :)
anishta
  24. 6. 2013, 12:51
Tak tohle byla pro mě nejslabší kniha ze ságy... První díl super, druhý jsem zbožňovala, třetí dobrý a čtvrtý zklamal... Nebavilo mě to jako ostatní knihy... Paradoxně zfilmovaná verze byla asi nejlepší částí...:D
VerenaLord
  29. 1. 2013, 11:58
Závěrečný díl překvapuje nejen bitvou, která se nakonec nestane, ale i celkově dospělejším nábojem, který u ostatních dílů ještě pokulhává. Kniha čtenáři nedovolí předpokládat zvrat událostí, vše se vyvíjí naráz a překvapivým tempem.
teola
  19. 3. 2011, 17:33
Omlouvám se, ale tento díl je absolutně nejhorší. Vše uděláno tak, aby to potěšilo fanynky a žádnému hrdinovi z knihy neublížilo. Takže Bella má děcko ( to že se do Renesmé otiskl Jacob je absolutně nechutné...), všechno umí, všechno zná...Již zmíněný Jacob otravný, i když část knihy z jeho pohledu ze začátku krásně šlape. Závěrečná ,,bitva" mi kupodivu nevadila. Zdá se, že už to chtěla mít Stephenie prostě za sebou...
Bloodym
  3. 12. 2013, 14:12
Když jsem čekala na překlad této knihy do češtiny, začaly kastingy na první film, které jsem nadšeně sledovala. Bohužel kdybych věděla, co z toho vzejde jen bych se děsila.
Nejlepší část knihy je ta vyprávěná z hlavy Jacoba, který je zábavnější a chytřejší než celá slavná Bella. Když už je Bella konečně upír, dostane děj docela spát. Ale autorka nevychytala konec. Autorka byla moc sentimentální, takže bitva bitvou vlastně nebyla a všichni na konci byli moc šťastní.
LeaLea
  9. 3. 2012, 10:35
* Pozor, spoileruji *
Rozbřeskem mě Meyerová zklamala. Svatba, no dobře, to se dalo čekat. Ale Bella ze dne na den strašně milující matka a dítě-vetřelec? Zkazilo mi to celkový dojem. Autorka se aspoň vybrousila v psaní. Poutavost a čtivost se tomu upřít nedá.
Tojaheva
  12. 2. 2016, 13:59
Velmi mile mě překvapilo, když jsem najednou mohla do tohoto světa nahlédnout i z pohledu někoho jiného, a to Jacoba. To hned závěrečnému dílu přidalo další hvězdičku.
marta-b
  6. 5. 2010, 18:05
Celou ságu Stmívání mám moc ráda, ale z čeho jsem opravdu umírala, byl právě tenhle čtvrtý díl. Jeho neuvěřitelně kýčovitý začátek je jako vystřižený z červené knihovny. Až mi za autorku bylo trapně. Pochybuju, že by její pokus o vynášení stavu manželského a svatby do nebes někoho opravdu oslovilo. Když jsem to četla, řikala jsem si, že je škoda, že Meyeová neskončila třetím dílem ... celý díl mě další a další zápletky rozčilovaly čim dál tim víc a jestli si z téhle ságy něco nepřečtu znovu, pak tenhle poslední díl.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 13:52
"Co jsem se stala upírem, brala jsem mytologii mnohem vážněji."

Jedna moje spolužačka mi prozradila, co že se to Belle v tomhle díle stane, mě spadla čelist a bolestivě sebou třískla o zem. "Ale to je přece zápletka jak z červený knihovny!"chtěla jsem namítnout, než mi došlo, že právě o něčem takovém se vlastně bavíme...
To bylo jen tak na úvod. Jediné, co mě u tohoto dílu drželo byla ona pověstná čtivost a touha přesvědčit se o tom, že to všichni mí oblíbenci (kupodivu) přežijí.
Hvězdička za čtivost a sloh, které nemohou vybojovat víc, jde-li skutečně o závěrečný díl série. A druhou přidá mé sentimentálnější já za vskutku ojedinělé nevyvraždění mých oblíbených postav.
Nantong
  12. 2. 2013, 19:55
Tento díl se mi líbil, dobře se mi četl...ale když bych měla posoudit celou Ságu stmívání, první kniha u mě rozhodně vede.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:13
Byla jsem překvapená, že kniha byla napsána i z jiného pohledu než z Bellina. Zajímavé, ale na druhou bych byla mnohem raději, pokud by se držela jen Belliných myšlenek. Přeci jenom ta kniha je o Belle a ne už tolik o Jacobovi.

Spokojenost byla namístě, když jsem s napětím dočítala poslední kapitoly. A pak jsem viděla, že skončily dobře a přesně tak, jak by taková kniha měla být ukončena.
Ailees
  1. 7. 2011, 18:23
Kdyby čtvrtý díl neexistoval, nic by se nestalo. Nebo možná stalo - čtenář by měl po Zatmění lepší dojem a říkal by si, že ta trilogie zase není až tak hrozná. Díky Rozbřesku je totálně na odpis. Nikdy jsem si nemyslela, že budu 300 stránek čekat na narození dítěte (Také jste si říkali: "Proboha, ať už porodí"?). A jako bonus jsem k tomu dostala dalších 300 stránek čekání na vrcholnou bitvu, která se tak nějak... nekonala. S tímhle se Stephenie Meyer opravdu obtěžovat nemusela.
Veronika
  22. 7. 2012, 16:07
tak sladké, až som sa bála, že dostanem cukrovku. Pri prvom dieli som sa chytala za hlavu, na druhým som mávla rukou, nad tretím sa smiala ale tento... Prosím, už dosť!
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:53
Na první přečtení jsem si říkala, "co to je??", ale na druhé, když už mě "to" nepřekvapilo (nerada bych prozradila něco těm, kdo to nečetli), líbilo se mi to, i když rozhodně víc druhá část jak první. A závěrečná bitva - paráda.
Samael
  31. 3. 2013, 15:57
Víc upírů,víc akce.Upíři s vlkodlaky po boku proti klanu z Vultori.Bella upírem a nechybí ani nesmrtelné dítě.Asi nejlepší díl.
Preambule
  31. 3. 2014, 0:00
Ze všech dílů Stmívání rozhodně ten nejlepší, a to díky skvělé vsuvce "Jak to vidí Jacob". Bella mi nepřišla nikdy sympatická - její pohled je většinou patetický až hrůza, ale humor Jacobův dostává knihu na jiný "level. Jinak celá série je sice čtivá a zhltla jsem ji dost rychle, ale s odstupem času se řadí do šedi mězi další knihy, co ve mně nic moc nezanechaly.

"Proč jsem prostě neodešel pryč-Jo vlastně, protože jsem idiot"

Boží.
ilon-a
  27. 5. 2013, 11:10
Ježiš... Tenhle díl si autorka mohla odpustit. Nebo alespoň většinu jeho částí. Největší zabijárna příběhu bylo zamilování se Jackoba do Bellina miminka. (Omlouvám se, jesti sem něco vyzradila. :D )
kajas1993
  24. 8. 2012, 19:09
Konečně se stane to, na co od prvního dílu všichni čekali, a není to jenom svatba ;). Knížka je možná až moc rozvláčná, ale palec nahoru musím dát za nápad s otisknutím.
ronynka
  28. 10. 2011, 12:03
Ctvrtej dil jsem si koupila hlavne kvuli tomu, abych mela doma celou serii, nemam rada, kdyz je neco napul. A jsem rada, dej se pekne rozjel :) Tesim se na filmove zpracovani :)
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:52
Miluji tuto ságu! Měla jsem obavy z toho že se kniha bude táhnout a nebuude záživná ale spletla jsem se. Přečteno za dva dny a požitek z knihy skvělý.
Lilithen
  29. 8. 2011, 7:15
Po přečtení mi zbylo jen jedno slovo. WTF?! Dobrá, ne každému se to musí líbit, ale flitrovaný upír a psychicky labilní holka, to celé kýčovitě spojeno v jedné knize, vážně nejsou můj styl. Kvůli věčným otravným myšlenkovým pochodům Belly jsem si přála, aby umřela při porodu. Skoro, achjo. Omlouvám se fanouškům, ale přišlo mi to jako špatná parodie na romantiku (mimochodem - romantický horor?!). Škoda lesů, které na to padly.
honzik10
  17. 11. 2014, 20:15
Za tuhle knížku bych dal jasných pět hvězd. Pro mě jednoznačně nejlepší díl ságy, i film mě víc bavil, když už byla Bella upírka. Do toho ještě Renesmé :D jen škoda že jsem dřív viděl film takže jsem věděl jak to skončí, ale i tak dobrej zážitek
Kulekunka
  4. 8. 2012, 20:55
Poslední a asi nejlepší díl. Konečně se splní Belliny tajné sny a vroucí přání. A ta změna stála za to ;-) konečně je trošku méně naivní a poddajná.. závěrečná bitva a přípravy na ni jsou super. Napětí, akce, postavy, rozuzlení, informace - všechno tak akorát. Krásné zakončení ságy ;-)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:19
Žánr naprosto typický: Romantický. Když jsme se učili o romantismu, učitelka dala příklad této knihy – že i v současnosti někdo píše jako lidé v romantismu, protože je tam jasně daný kladný hrdina, který je dokonalý a má skvělé vlastnosti a přitom je tajemný, žije v ústraní a víceméně vyvržený a zachraňuje svoji dívku a pro to udělá cokoliv. A záporné postavy jsou záporné nadoraz.

Tohoto dílu jsem se bála, kvůli tomu, že velká část je očima Jakoba. Nakonec mě to příjemně překvapilo, protože i v jeho části se objevovala Bella a bylo skutečně lepší, že dala spisovatelka náhled jeho očima a hodně to rozšířilo pole toho, jak může být tento příběh vnímán. Jakob mě ale místama štval, ale je dobré, že není tak dokonalý, jako Edward.
Obsahem se mi tento díl asi líbil nejvíc, propracovaností a nápady. Neustále se něco děje (ne jako v Zatmění) a to dost zajímavé a překvapivé věci. Skutečně dobrá tečka za Twilight ságou. Já teda kulila pořád oči a nedokázala přestat číst, vážně, pořád se něco dělo. Jestli netušíte co a zajímá váš to, tak mrkněte do anotace, nerada bych něco prozradila, ale určitě vřele doporučuji.

Kniha je napsána moc pěkně – tedy...já četla amatérský překlad, který byl fakt krásný. Vyjadřovací prostředky, složitost, popis, vše dokonalé, ale když jsem četla kousek z knihy prodávané, zdálo se mi to napsáno dost lehce, jen jak pro malý puberťačky. Takže v tomto směru nevím, ty knihy bych si nekoupila. I pro to, jak byla kniha přeložena, se mi moc líbila. A ten nápad a jeho propracovanost. A ten vztah... Úžasnej. A Edward tak dokonalý, že to někdy až štve :D A nejlepší postava asi Alice, i ve filmu, dokonalá :) Hlavně charakterem. Vlastně všechny postavy jsou propracované se skvělými (i záporně myšleno u záporáků) charaktery. Celkově se mi začal líbit i film – spíše postavy, dá se tím hodně žít :) Určitě doporučuji tuto knihu :) (ale pozor, NEDÁ se od toho odtrhnout).
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:08
Rozbřesk je nejlepší knížkou z celé série. Ačkoli všichni dopadli dobře, pořád je mi trochu líto, že Bella neskončila s Jacobem :D

---------------------

Když jsem tuto sérii četla naposledy, což je asi tak rok a půl zpátky, velmi se mi líbila. Když se na to však podívám s odstupem času a s více přečtenými knihami, už mi nepřijde tak dobrá. Musím ale uznat, že je to jedna z nečtivějších sérií. Dějově však určitě ne nejlepší, alespoň podle mě.
Beornottobe
  24. 2. 2012, 23:13
Podle mě nejhorší díl série. Strašný klišé v tom, že všechno musí končit svatbou a dítětem, navíc neskutečně nudný pasáže z pohledu Jacoba a pak ta příprava na rádoby boj, který se ani nedá nazvat bojem, protože se sešli upíři na louce a nic z toho.
tomdra
  28. 1. 2012, 16:15
Závěrečný díl byl asi ze všech nejlepší. Už se těším na filmové zpracování. Mohlo by to mít ještě nějaké pokračování, ale nevím co by tam asi tak bylo. Asi pořád to stejné dokola, než by je někdo zabil.
Kagome-chan
  29. 11. 2011, 15:18
Nejhorší díl ze všech, a to je tedy co říct... Je mi líto toho času, který jsem nad touto ságou strávila, bohužel
Míša.L
  4. 8. 2013, 18:36
Naprosto zbytečný a zdlouhavý konec krásné ságy. Myslím si, že tři díly by bohatě stačily.
1307_A_0507
  28. 2. 2013, 12:03
mně osobně se tenhle díl líbí moc, protože ukazuje tolik podob lásky, kolik jí na světě může být. Ironické? V tomhle světě možná, hlavně nezvyklé, ale když každej píše horory a v televizi je největší poptávka po tragediích, masakrech a vraždách, proč tuhle žízeň po násilí nezředit kapkou lásky rodičovské, partnerské, přátelské či osudové? Kdykoli budu mít pocit, že je tý temnoty v našem bezcitným světě moc, vím, po čem sáhnout, abych načerpala trošku bezmezné - co? červené knihovny? Snad. Ale lepší by bylo, kdyby v každým z nás bylo o kapku víc lásky, kterou neschováváme, ale dáváme najevo těm, který milujeme. A ne skrytě...potají :)
Yggdrasil
  16. 3. 2015, 8:20
Obsahuje spoiler spoiler Super vyvrcholení celé ságy. I když musím uznat, že byla celkově už hodně kýčovitá. Ovšem nezadá si s jedničkou - opětovné poznávání všeho kolem, včetně sebe sama u Belly mi evekovaly ten počátek (člověk pak není tolik smutný, že příběh končí :) ) Byť musím říct, že konec knihy mne krapet zklamal (což bych paradoxně naopak vyzdvihla ve filmu) - celkově roztahané popisování "přípravy" na konfrontaci s Voltaurovými a nakonec nic (ve filmu jsme si mohli užít alespoň představy bitvy).
monsulka
  26. 12. 2011, 15:05
Kniha je ze všech dílů nejlepší. Nejraději bych to četla pořád dokola, stejně jako Harryho Pottera. Jsou to mé dvě nejoblíbenější série. Ale pořád jaksi nemůžu pochopit jak se to může někomu nelíbit. Uznávám, že každý raději něco jiného, ale přece jen je lepší si každou knihu přečíst až dokonce a ne prvních pět stránek.

---------------------

Rozbřesk mám z celé ságy úplně nejraději. Všechny knihy jsem četla už dvakrát a Rozbřesk se mi prostě líbí nejvíce kvůli tomu, že je Bella, hlavní hrdinka, už upírkou a má s Edwardem rozkošnou Renesmé.
racice3
  2. 6. 2013, 20:18
S tímto dílem autorka původně ani nepočítala a podle toho to také vypadá..Ale budiž, při čtení se mi místy ježily vlasy hrůzou nad tím, jak je to přeslazené, ale přečíst se to dalo bez velkého úsilí.
romualko
  28. 12. 2012, 18:36
Podle mne nejslabší díl ságy Twilight.
Konec knihy mně zklamal, čekal jsem, že Cullenovi vyhrají poslední bitvu.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 21:03
Mě se na Rozbřesku líbilo to, že jsem nevěděla co od něj čekat. Ostatní díly nebyly tak napínavé, takže jsem Rozbřesk uvítala. Na druhou stranu byly některé scény přehnané a opravdu sem tam kýčovité. Ale celkový dojem jsem z něj měla dobrý.
Luciferka
  30. 9. 2012, 10:40
Rozbřesk bylo zajímavé a nepředvídatelné završení samotné Twilight ságy. Byla jen škoda, že vyvoj a růst malé Renesmé byl ukončen velmi brzo. Což mě mrzí vzhledem k tomu, že to byla má další nejoblíbenější postava během relativně krátké doby:)
Elizabeth-Blain
  13. 3. 2012, 22:20
Meyerová měla tuhle ságu zakončit Zatměním, rozhdoně by to bylo mnohem lepší, než když napsala tuhle slátaninu.
Jediné co stojí tak nějak za zmínku je krátká část z Jacobova pohledu, která nám přiblíží chod mezi "vlky" a Jacobovi pocity. Bohužel na víc než jednu hvězdičku to není, tohle ani Jake nezachrání.
mishelin
  11. 3. 2012, 18:07
Během 14 dnů jsem tuto knížku zhltla naposezení - naprosto vtáhne do děje. Film byl také pěkný, ale kam se na knížku hrabe :-)
eormis
  10. 8. 2011, 21:15
No četla jsem třetí díl a myslela jsem si, že horší už to nebude..a hle! bylo.. Knihu jsem zavřela po několika kapitolách, kdy se Bella projevila jako totální ---, když Edwarda sice miluje, ale nechce si ho vzít a všichni se dívají na její nové fáro, které ji daroval a někdo si ho fotí se slovy wow to je zakázáno i v západní evropě? Zbytek jsem si nechala dovyprávět od sestry, která to četla a...asi si tuhle ságu nikdy neoblíbím. První díl byl fajn, ale pak už jen horor.
Matěj
  21. 1. 2013, 12:09
Twilight sága díl poslední. Světe volej: Sláva! Hůrá! Konečně! Tak tedy máme tam svatbu, sex...a tím to končí...následuje těhotenství(bacha na upíří sperma, to jsou rychlíci!), porod, KONEČNĚ proměna, pedofilní pes/indián. A když jsem si říkal že na to kašlu a radši s tou knihou zatopím v kamnech, tak se objevila zápletka v podobě Taliánů, kterým se nelíbí, že Edý je fotřík. Tak se to hrozně připravuje, je tam strašná armáda, co by s ní i x-meni měli co dělat, všichni už se smiřují se smrtí a čtenář si říká, jaké by to mohlo být hezké finále jak se na knihu o upírech sluší. Bože odpusť, že svět kdy vůbec něco takového spatřil. Z celého boje není nic! půl knihy naprosto napsané k ničemu, škoda papírů. na obalu by mělo být varování, jako u cigaret. Rodiče prosím buďte rozumní a těm svým dcerám, které kňourají, že kamarádky mají tu bombičkovou knihu o vampejrech, kupte raději cestu do vojenského internátu.
Jan_Makula
  2. 1. 2012, 11:48
Poslední díl této ságy, a podle mě nejlepší, už v posledním jde vidět, jak autorka rozsáhla svou schopnost psaní. Tento díl obsahuje hodně romance, rozhodnutí a ke konci největší změna Belly... Autorky snad nejlepší kniha, hned po Hostiteli ovšem.
Adys
  31. 7. 2011, 22:04
naprosto nechápu,co bylo tak skvělého na celé sérii..omlouvám se všem,kterých se dotknu,ale Meyerová dle mého názoru neumí psát a to věčné vzdychání nad dokonalostí Edwarda mi lezlo neskutečně na nervy už na prvních stránkách..Ale konkrétně k tomuto dílu.No děs...naprosto přeplácané a ani část,ve které je děj vyprávěn z pohledu Jacoba to nezachrání.
Lomeril
  8. 3. 2011, 0:12
A já jsem doufala, že by třeba mohla umřít při porodu.
Moc se mi líbilo shromažďování armády, ale potenciál přišel nazmar, aby příběh mohl vyústit do happyendu, za jaký by se styděl i Disney. Jen jsem čekala, až do chaloupky přijde sedm trpaslíků a Bella jim bude šít a prát a vařit... Mimochodem, všimli jste si, že u Cullenových se prostě neperou plíny?
Wiktoria
  12. 1. 2011, 21:58
Hm... Tak tenhle díl ve mě vyvolává rozporuplné pocity. Jen tak mimochodem - nechápu co je na téhle sérii hororového.
Renesme mi přijde jako taková "honem, honem" náhrada pro Jacoba a celá tahle situace mi přijde podivná a kazící lepší dojem z této knihy.
Nic neočekávaného, vím jak to skončí už na začátku. Kdyby se autorka držela základu první knihy, udělala by podle mého líp.
Tereza01
  16. 2. 2013, 19:03
Z celé série pro mě rozhodně nejhorší kniha... celá přitažená za vlasy a ten konec? Naprostá katastrofa!
Alenes
  28. 6. 2012, 20:25
Tenhle díl úspěšné ságy Twilight je hodně povedený. Nejvíc se mi líbí, že Bella se stane upírkou a bude mít Renesmé. Je to takhle dobře udělané a já jsem za to ráda, takže se budu těšit na film který vyjde až v listopadu.
Emma06
  28. 1. 2012, 19:38
Poslední díl mi přišel ze všech nejlepší, bylo tam napětí, zvědavost, překvapení. Nebylo to tak předvídatelné, jako u předchozích dílů.
zichisek
  12. 10. 2011, 11:42
Tak a máme tady poslední díl ságy o upírech.Můj muž jim říká vegetariánští upíři a kniha ho "odpudila" už jen tím, že jsem řekla že je o upírech co nevraždí lidi.Mě se ale i přesto celá serie líbila.Nebyla nijak náročná a rozhodně byla zajímavá a napínavá.
kristina1980
  15. 8. 2011, 10:14
Ani nevím, jak začít. Prvně asi tak, že jsem první dva díly této série přečetla se zájmem. Třetí díl jsem věnovala filmovému zpracování a teď tedy čtvrtý díl. Na můj vkus slabý. Škoda šestiset stránek, které dle mého názoru mohly být zredukovány na polovinu. Častokrát jsem se do knihy doslova nutila, chyběla jí akce, napětí - jsem vcelku zvědavá, jakým způsobem došlo ke zfilmování Rozbřesku. Na obranu knihy musím konstatovat, že Bella nebyla tak "divná" jako v předchozích dílech, jako upírka se mi i zamlouvala, Jacob byl také fajn, přišlo mi, že méně prostoru má Edward (jeho postava nějak uvadla). Postava Renesmé dodala příběhu na zvláštním příjemném nádechu a určitě není člověka, který by si ji nezamiloval. Trochu mě mrzí, možná dost, že se Stephenie nechytla skvělého námětu v knize a to, konečně svrhnout Volturiovi z moci. Nemyslíte, že by spravedlnost dostala zadostiučinění? Škoda! Přemýšlím, jak dál knihu okomentovat. Ale nevím. Já jsem se, až na pár míst v knize, nebavila. Bohužel. Rozbřesk byl pro mne zklamáním a tři hvězdičky mu dávám spíše jako odměnu za celou sérii, která pro mnohé z nás bude srdcovou záležitostí, i když v průběhu let ztratila na jedinečnosti.
martinka28
  5. 7. 2011, 16:39
Po delší pauze jsem se rozhodla, že připíši i já komentář ke čtvrtému dílu ságy Stmívání. Po pravdě ... když jsem ty díly četla, zamilovala jsem si je. Teď s odstupem času to vnímám jako naprosto nemožnou ságu, která je hodna tak dvanáctiletých holčiček a i tam by mohly být jisté pochybnosti. Doporučuji číst a dívat se na to s nadhledem, jinak pojmete podezření, že by zejména dámy chtěly takový protějšek. Ten však jaksi chybí.

Co se týče hodnocení konkrétně čtvrtého dílu, tak tam je celkem jasné hodnocení. Pasáže Jacoba trošku vtipné a hodně, ale hodně vytáčející. Bella se změnila, už je úplně pitomá. Edward tam v podstatě ani pořádně není, takže když už, tak jsem ho měla plné zuby. No a válka mezi dvěma klany? Jaksi nepřišla... netuším, co tím chtěla Meyer říct.