Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Útěk před gestapem

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Útěk před gestapem Originální název: Útěk před gestapem

Nejnovější vydání:
PRESSFIL
ISBN: 80-87043-14-6
Počet stránek: 250
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
PRESSFIL 80-87043-14-6 250

Autorem knihy je pan František Straka (* 03.05.1905 Mlečice, + 30.10.1988 Mlečice). Od února 1942 byl aktivně zapojen do ilegálního protifašistického hnutí na Zbirožsku. Nejprve se podílel na budování úkrytů pro ilegální pracovníky a na jejich zásobování, později (od června 1943) byl členem redakční rady pro vydávání letáků „Za novou vesnici“. Z důvodu prozrazení některých členů odboje a jejich zatčení gestapem 28. října 1943 odchází do ilegality, kde zůstává až do osvobození 5. května 1945.
Samotný děj autobiografického románu se odehrává ve výše uvedeném časovém úseku. Čtenář tak má neopakovatelnou možnost se seznámit s protektorátní realitou viděnou očima přímého účastníka děje. A samozřejmě i na jednotlivé postavy tohoto příběhu – lidi statečné a často riskující život – nejen svůj, ale i svých partnerů, dětí i rodičů, či lidi mnohdy ze strachu odmítající jakoukoliv pomoc, nebo lidi zlomené, ze kterých se „udavači“ stali až po nelidských výsleších na gestapu. Úplně na konci této řady osudů je možno nahlédnout i do činů lidí, kteří se udavači stali z přesvědčení nebo „jen“ z prospěchu.
Kraj Zbirožska, Rakovnicka či jížní části Křivoklátska, protkaný řekou Berounkou, dával ve druhé polovině času Protektorátu Čechy a Morava možnost úkrytu mnoha osobám. Přesto jen velmi malou část té doby autor strávil v prostorách krytů budovaných v přírodních terénech, většinu času naopak u lidí, kteří tak riskovali životy.
O lidských kvalitách osob z tohoto příběhu na závěr alespoň malé vysvědčení, které o několik let později jednomu z nich vystavil předseda místního KSČ A. Hůla: „Když měl Václav Hošek odvahu za Hitlera podporovat a přechovávat dva lidi stíhané za velezradu Velkoněmecké říše a riskovat život celé rodiny a obce, je nebezpečný i pro nás.“
Mimořádně silný lidský příběh, který dává nahlédnout do všedních (či méně všedních) dnů života příslušníků domácího odboje v posledních téměř dvou letech trvání Protektorátu Čechy a Morava.
Kniha vychází díky laskavé podpoře Plzeňského kraje a členů rodiny pana Františka Straky Formát A5, celkový rozsah 250 stran, doporučená prodejní cena 295,00 CZK (včetně DPH). (Založil/a: Jiří Neumann)

(více)  

Štítky

více  
František Straka František Straka
*03.05.1905 - †30.10.1988

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace