Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Petřín mého mládí aneb U Světovaru č. 3

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Petřín mého mládí aneb U Světovaru č. 3 Originální název: Petřín mého mládí aneb U Světovaru č. 3

Nejnovější vydání:
PRESSFIL - 2010
ISBN: 80-87043-12-X
Počet stránek: 142
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
PRESSFIL (2010) 80-87043-12-X 142

Autorkou je paní Marie Korandová, tato plzeňská rodačka je známa svými knihami, jejichž náměty se vrací do historie svého rodného kraje – ať již do Plzně, či na své milované Chodsko.
Velmi mile a starosvětsky působí vzpomínky na plzeňskou (či dnes lépe Slovanskou) čtvrť Petřín, kde autorka vyrůstala a žila v letech třicátých, čtyřicátých a padesátých minulého století. Před dnešním čtenářem se rozvine život na konci první republiky, v době protektorátu a v neposlední řadě i v době po konci války a počátcích budování socialismu. Střípky reálného života překvapí – jak a kam se chodilo do školy, po nákupech, jaké byly dětské hry, či jak se dal za doby zoufalého nedostatku čehokoli za protektorátu pořídit domácí mazlíček – želva! Jak vypadala čtvrť a její okolí za náletů v několika posledních měsících druhé světové války. Co se používalo za předměty v běžném chodu domácnosti, jak a z čeho se vařilo – ostatně, kdo dnes ví, že lístkový (přídělový) systém trval ještě několik let po válce a definitivně byl zrušen až 31. května 1953, současně s provedením měnové reformy. Poněkud překvapujícím zjištěním je, že obyvatelé Petřína žili dosti izolovaně (s výjimkou dojíždění za prací) od vlastní Plzně – středu města, a to až do 28. října 1948, kdy byl zahájen provoz trolejbusové linky z Božkova na Skvrňany, která protínala i vlastní střed města – dnešní Americkou (tehdy Stalinovu) ulici.
Kniha je provázena bohatým grafickým doprovodem – fotografiemi z první poloviny XX. století, které dokumentují vznik Petřína a mapují i jeho okolí, včetně vlastní Plzně, a dále reprodukcemi dobových článků či reklam – převážně z let čtyřicátých, které ilustrují vlastní život Petřína a Petříňáků – jeho obyvatel.
Závěrečná část knihy (autor Jiří Neumann) se věnuje rozvoji města v jihovýchodním směru (Petrohrad, Petřín, Vyšehrad, Slovany) na konci XIX. a první poloviny XX. věku. A vzhledem k podtitulu knihy „U Světovaru číslo tři“ je malá část věnována i vývoji a rozvoji pivovarů na území města Plzně.
Kniha vychází díky laskavé podpoře Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany a členů rodiny paní Marie Korandové. Formát A5, celkový rozsah 142 stran, doporučená prodejní cena 245,00 CZK (včetně DPH). (Založil/a: Jiří Neumann)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace