Zjevení

Originální název: Revelation

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-087-0

BB art (2010) 978-80-7381-087-0 496

Detektivní román z doby Jindřicha VIII. C. J. Sansom ve své čtvrté knize o osudech středověkého právníka a detektiva Matthewa Shardlaka, rozhodně nezklame své věrné četnáře ani ty, kdo se s tímto hrdinou setkávají poprvé. Tentokrát jde o pátrání po sériovém vrahovi, který ve svém šíleném počínání postupuje podle biblického evangelia knihy Zjevení. Napínavý příběh se odehrává v Londýně v době vlády krále Jindřicha VIII. Obrazy, náboženské půtky i politické pletichy středověkého města díky Sansomovu mistrovskému popisu ožívají opravdu věrohodně, takže se čtenář cítí, jako by byl jejich přímým účastníkem. Autor v této knize potvrzuje své nadání vystihnout ducha doby a předkládá další nemilosrdný portrét tudorovské Anglie. Čtenář snadno zapomene na realitu a ocitne se v zemi zmítané násilím a častým bezprávím. (Založil/a: rafzaw)

Richie
  3. 1. 2013, 22:37
V dalším díle série románů z doby Tudorovců C.J. Sansom sáhl po vděčném tématu - vraždy inspirované knihou Zjevení. Podobných motivů již bylo v literatuře i ve filmu dost - vzpomínám např. na výborný film Sedm.
Sansom opět výborně popsal atmosféru středověkého Londýna i celé anglické společnosti. Jeho právník Matthew Shardlake je nejen dobrým právníkem, ale také neúnavným detektivem, zvláště když musí řešit případ vraždy svého dlouholetého přítele. Do pátrání po sériovém vrahovi se, jak jinak, velmi zaplétá, ale díky svým analytickým schopnostem postupně přichází vrahovi na stopu.
Potěšilo mě také spojení historických prvků s právnickou i lékařskou problematikou. Tuto knihu jsem četl s radostí stejně jako předchozí Sansomovy romány o mistru Shardlakeovi.
janeicka
  29. 3. 2014, 9:26
Čtvrtý příběh mistra Shardlaka mi přišel již trochu slabší než předchozí díly, především kvůli krutým vraždám a nelogickému vyšetřování. Dost dlouhou dobu jsem si lámala hlavu nad identitou vraha, a nakonec pár stránek před koncem se objeví před dveřmi mistra Shardlaka jistá postava a kupodivu, je to vrah :-D Zajímavé byly postřehy ohledně šesté manželky krále Jindřicha VIII., Kateřiny Parrové, která svého manžela nakonec přežila.
achilles
  10. 3. 2015, 21:19
Další skvělý detektivní příběh z tudorovské Anglie. Sansom dokáže perfektně popsat tu temnotu středověku. Každá ulice, každý dům, každý člověk na mě doslova dýchá. Cíleně si vybírám knihy, kde autor dokáže propojit skutečné historické události s fikcí a Sansom patří k nejlepším.
Pend
  12. 9. 2016, 18:33
Čtvrtý díl mě opět nezklamal. Výborně využité prostředí Anglie, politické intriky, náboženské spory, Kateřina Parrová - nastávající šestá manželka Jindřicha VIII. Do toho vraždy podle Zjevení.
jarin58
  12. 1. 2014, 9:25
Kniha Zjevení je vůbec moje první z historie,nepočítám li Vl.Vondrušku.Toto téma mne nikdynijak nepřitahovalo,ale zde jsem byl unesen a určitě budu pokračovat.
Majdule
  3. 4. 2011, 23:06
Vynikající detektivní příběh, skvěle vylíčená atmosféra, hlavní postava, která se vám dostává pod kůži, s každým dalším příbehem víc a víc. Londýn v roce 1543 rozhodně nebyl místo příjemné k životu, ale rozhodně se v něm našlo dost příležitostí pro napínavá detektivní pátrání.