Čtení obrazů

Čtení obrazů

Podtitul: O čem přemýšlíme, když se díváme na umění?

Originální název: Reading Pictures: A History of Love and Hate

Host - 2008
ISBN: 978-80-7294-274-9

Host (2008) 978-80-7294-274-9 450

Říká se, že každý obraz vypráví příběh — je to však skutečně pravda? Dokážeme číst obraz stejně, jako bychom četli knihu? Existuje řeč, jíž se můžeme naučit a jež nám umožní vytáhnout z obrazu jeho význam? A chce sám obraz, abychom jej rozluštili, dešifrovali, abychom mu porozuměli? Alberto Manguel, autor bestselleru Dějiny čtení, předkládá ve své knize Čtení obrazů bystrou, myšlenkově provokativní a poutavou úvahu o otázkách, které si klademe, když stojíme před uměleckým dílem. Manguel se pohybuje po širokém poli témat; přemýšlí, co může umění znamenat a co někdy po divákovi požaduje. Na příkladu několika velkých uměleckých děl zkoumá, jakým způsobem se každé z nich pokouší vyprávět příběh, který my diváci musíme buď dešifrovat, anebo rovnou vymyslet. Dívá se na Caravaggia, Picassa, van Gogha i starořeckého malíře Filoxéna, na Jacksona Pollocka i Petera Eisenmana, na italskou renesanční malířku Lavinii Fontanovou, jež malovala dvorské zrůdy a sama byla považována za hříčku přírody, a také na současné dystopie Marianny Gartnerové. Od dob Způsobů vidění Johna Bergera žádný spisovatel tak výmluvně nezkoumal, co se děje, když se necháváme ovlivnit uměleckým dílem. (Založil/a: Misoponia)

Alberto Manguel Alberto Manguel
*??.??.1948

Catherinae
  13. 1. 2013, 17:41
Nenapadlo by mě, že by někdo mohl tak široké a složité téma takhle výtečně zpracovat. Kniha je velice zajímavá a "čtivá", a to nejen díky Manguelovým osobním vstupům, ale i díky způsobu zpracování. Pokud máte rádi umění a chcete mu víc porozumět, bude tahle publikace pro vás ta pravá! :)