Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Láska bez odporu

83%
4 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Láska bez odporu
Autor:
Originální název: Un amour sans résistance

Nejnovější vydání:
Host - 2007
ISBN: 978-80-7294-220-6
Počet stránek: 138
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 10x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2007) 978-80-7294-220-6 138

Vypravěč příběhu je vyučujícím němčiny na gymnáziu v menším severofrancouzském městě. Během německé okupace je donucen spolupracovat coby jazykový expert s místním gestapem, k okupantům však pociťuje stejnou nechuť jako většina ostatních Francouzů. Při jedné z návštěv budovy gestapa se mu odtamtud náhodou a bezmyšlenkovitě podaří odvést mladého žida (Herman), který na chodbě čeká v zástupu ostatních předvolaných k evidenci a následné deportaci. Ukryje ho v tajné skrýši ve sklepě domu, který obývá se svou matkou a sestrou, milenkou německého důstojníka. Po zbytek války se o Hermana stará, aniž se o tom někdo dozví. Kromě toho, že mu obstarává veškeré životní potřeby, se stane také zosobněním jeho duševního obzoru. Vedou spolu hovory o literatuře: také Herman je náruživým čtenářem německé literatury, kterou ovšem vstřebává v překladech do jidiš. Bezpohlavní konstrukce vypravěče nutně vyvolává vědomí, že v románu vlastně může jít o homosexuální vztah. Na rozdíl od většiny literatury, která zpracovává téma lásky mezi dvěma muži, zde však homosexuální nota není postavena do popředí. Román je prodchnutý intimní atmosférou příjemně okořeněnou mírně exotickou estetikou jazyka jidiš (v textu je řada citátů v němčině i jidiš). Postavy svým příběhem a osudem ukazují absolutní roli, kterou může hrát literatura v životě člověka. (Založil/a: Moroženoje)

(více)  

Štítky

více  
Gilles Rozier Gilles Rozier
*??.??.1963


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Rinae
60% 60% 60% 60% 60%
  12. 12. 2015, 9:35
Obsahuje spoiler spoiler Na tuhle knihu jsem se dost těšila - nalákala mne pozoruhodná anotace - a minimálně je třeba ocenit zdatnost překladatele, který dokázal udržet bezpohlavnost vypravěče z originálu. Můj vřelejší vztah k dílku však ztroskotává na neschopnosti bližší identifikace s vyprávějící osobou. Jeho/její vztahy ke zbytku světa jsou odtažité - miluje vlastně pouze literaturu - a i Hermana ve sklepě schovává primárně pro to, že k němu cítí jakousi přitažlivost a že s ním může vést intelektuální debaty.
quagmire
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 2. 2015, 18:55
Nápadný je kontrast mezi krátkým rozsahem díla a tím, kolik toho jeho prostřednictvím autor sděluje a jak dokáže na čtenáře emocionálně zapůsobit. Novela je prakticky retrospektivním vyprávěním, stručným, výstižným, místy až absurdním. Hrůzná válečná léta v okupované Francii se paradoxně stanou šťastným obdobím, na které bude vypravěč vzpomínat celý život.