Originální název: When We Were Orphans

Barrister & Principal - 2012
ISBN: 978-80-87474-69-3

Barrister & Principal (2012) 978-80-87474-69-3 285
Barrister & Principal (2006) 80-7364-029-5 285

Román britského prozaika japonského původu Kazua Ishigura Když jsme byli sirotci před čtenářem otevírá „svět podle Christophera Bankse“. Christopherovi se podaří splnit si sen z dětství: na počátku třicátých let minulého století se stane uznávaným detektivem, který dokáže vyřešit i ty nejnáročnější případy a zároveň je vítaným hostem v každé společnosti. Zbývá mu však vyřešit záhadu vlastního života – zmizení rodičů v době jeho dětství. Aby to dokázal, musí se ponořit do vzpomínek zasutých hluboko v paměti a posléze se vrátit do města svého dětství, do Šanghaje, kde se jeho osobní osud spojuje s osudem celé civilizace.
Český čtenář Ishigura zná z románů Soumrak dne (Remains of the Day, 1989, česky 1997) a Malíř pomíjivého světa (An Artist of the Floating World, 1986, česky 1999). Román Soumrak dne se též stal předlohou filmu Jamese Ivoryho s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.
Ač narozen v Japonsku, Ishiguro (nar. 1954) žije od raného dětství v Británii. Během velmi krátké doby si získal srdce anglických čtenářů a dokázal si je dlouhodobě udržet, o čemž svědčí mimo jiné i opětovná nedávná nominace na Bookerovu cenu za román Never Let Me Go. Díla Kazua Ishigura byla dosud přeložena do osmadvaceti jazyků. (Založil/a: MrVogler)

Kazuo Ishiguro Kazuo Ishiguro
*08.11.1954

togaf
  12. 8. 2014, 7:47
Tak tohle bylo zklamání, hlavní hrdina byl polovinu knihy nesympatický namyšlený fracek a v druhé polovině se zase prakticky nic nedělo. A to se příběh odehrává v exotické Šanghaji v první polovině 20. století. Kazuo má kliku, že umí dobře popsat prostředí a vykreslit náladu, protože jinak by to byla tragédie. Takhle je to jen průměr.
strakapoud
  19. 9. 2013, 12:23
Zatím nejslabší Ishiguro, kterého jsem četl. Vyprávěcí postupy obšlehnuté ze Soumraku dne (a s chudším jazykem, i když to je pochopitelné, dáno hlavní postavou), děj nevyrovnaný a občas zmatený (což se dá zase vysvětlovat ich formou), Ale jako plus beru neobvyklé prostředí, kvůli kterému jsem si dokonce dal tu práci a trochu si nastudoval geografii Šanghaje.