Originální název: Murder on the Orient Express

ISBN: 978-80-242-2097-0

Knižní klub (2008) 978-80-242-2097-0 222
Knižní klub (2002)
Knižní klub (1994) 80-7176-032-3 214
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 534 Vyšlo pod názevm Třikrát Hercule Poirot společně s knihami Vraždy podle abecedy a Smrt staré posluhovačky

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá - a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

vladislaus
  6. 10. 2012, 18:37
Tato detektivka je hodně ceněná, a tak jsem očekával něco La Grande, ale byl jsem zklamán. Byla to tuctová divadelní fraška, velmi statická, omezená na vagón. Děj skoro žádný, jen posedávání , vykládání a přemýšlení. Odhalení skutečně připomínající frašku.
janeicka
  12. 3. 2014, 9:33
Klasika všech detektivek, pravděpodobně nejznámější a mnohokrát zpracované dílo Agathy Christie. Příběh o vykonání spravedlnosti, po kterém následují dvě verze vysvětlení zločinu od Hercula Poirota. Konec by mohl být víc propracovaný a jít do hloubky (jako například vynikající poslední filmové zpracování), ale takhle Agatha nikdy nepsala, proto se nezdráhám dát příběhu plný počet, nezapomenutelný příběh.
Keatin
  27. 3. 2016, 21:54
Tak tohle je skutečně dobrá detektivka. Jsem ráda, že jsem ji dříve neviděla zfilmovanou a mohla si tak užít celý příběh a následné rozuzlení.
jehlaspichlas
  9. 7. 2016, 4:25
Když se řekne Agatha Christie, tak to už je pojem nevyjímaje bravurní detektivky, která podobná Vegově hře Fuente Oejuna a dokonalém zločinu, který by mne ve své hlavě ani nenapadl. Zcela opravdu - bravurní závěr. Semtam to sice zavánělo nudou, ale jinak poklona, paní Christiová, opravdu jste uměla.
Rames
  9. 10. 2012, 17:36
Hercule Poirot tentokrát ve vlaku.
Zápletka není nijak ohromující ale autorčino vyjadřování a popis postav nás dokáže vtáhnout do Orient-expresu .
Kam se hrabe agent Booth a Brennanová !
Venceslao90
  6. 3. 2012, 1:02
Moje první kniha od Christie a zrovna taková pecka! Závěrečné rozuzlení mě také dostalo, ostatně jako u všech děl této výjimečné autorky.
chrispe
  24. 10. 2012, 22:19
Ať si kdo chce co chce říká, tuto knihu musí mít povinně přečtenou všichni milovníci Agathy Christie. Klasika!
DanielOsbourne
  30. 8. 2015, 18:17
Knihu jsem si skvěle užil, ale závěrečné rozuzlení mě moc nezaujalo. I přes to jde o další skvělou detektivku od Agathy Christie.
Peter.Melon
  2. 5. 2011, 20:33
Je to velmi dobrá kniha.Prý je částečně inspirována pravdou.Četl jsem ji několikrát.Orient Expres uvízl za sněhové kalamity.Jedna z lepších knih autorky Agáthy Christí.Hercule Poirot ani tentokrát nezklamal a brilantně pomocí svých šedých buněk mozkových a intuice případ opět vyřešil.
blacks
  26. 6. 2012, 20:04
První kniha od Ahathy Christie. Musím říct že velmi čtivá, nemohl jsem se od toho nikdy otrhnout. Rozuzlení opravdu zajímavé...
Trina1
  11. 1. 2011, 19:29
U Agathy se mi skoro ve všech detektivkách dost pletou postavy, navíc u některých se nemůžu do první půlky knížky začíst. Toto ovšem neplatí u Vraždy v Orient-expresu, tam má děj spád už od začátku.
Bifftekk
  16. 1. 2015, 9:33
Nejlepší z nejlepších, tak by se dala nazvat tato kniha. Je velmi čtivá a dá se přečíst za den, ale nejlepší si ji rozložit na více dní a na "vlastní pěst" zkusit vypátrat vraha. Bohužele jsem viděl filmové zpracování dříve a tak závěr nebyl pro mě tím pompézním překvapením.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 16:46
Na začátku se seznámíte se všemi cestujícími a budete mít pocit, že rozdílnější skvadru lidí jste potkat nemohli. Každá z postav je charakteristická něčím, co přitahuje pozornost. Sofistikovaná ruská hraběnka Dragomirovová, její německá služebná, maďarský diplomatický pár, italský podnikatel nebo onen velmi nepříjemně působící Američan Ratchett se svým komorníkem. Příběh má nádhernou starobylou atmosféru, která je doplněná jemným humorem. Líbilo se mi, že se autorka nevyžívá v krvavých scénách i když se to přímo nabízí. Popis samotné vraždy vyjde na několik málo řádků a je velice střízlivý. Poirot tradičně zůstává nad věcí a do popředí děje místo brutálního zločinu vstupují jeho úvahy a myšlenky. Ačkoli se na vás v poměrně krátkém čase nahrne mnoho nových informací, v příběhu se neztratíte. Posloupnost událostí vám zůstane jasná. Děj je dynamický a zároveň nepředvídatelný, což vás udrží v napětí až do konce. A že ten konec stojí za to. Bude váš kandidát na vraha ten pravý nebo zjistíte jako já, že jste celou dobu jenom slepě tápali uličkami vlaku?
skableska
  20. 8. 2016, 15:46
Nápad dobrý, ale i přesto mě tato detektivka příliš neoslovila. Z knížky Deset malých černoušků jsem byla nadšená! I tak si její další díla ráda přečtu...
hanul.s
  4. 1. 2011, 20:31
Nevím proč, ale tahle kniha mě nikdy nelákala... Když jsem měla období, kdy jsem četla knihy od Christie, tahle patřila mezi ty, které jsem přeskočila a přitom patří mezi nejznámější. A nejlepší. K přečtení knihy jsem se odhodlala, až po tom, co jsem viděla film, bohužel. Musím uznat, že to je naprosto jedinečná detektivka. Rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. Vražda v orient expresu by se podle mě mohla odrážet i v normální mluvě jako synonymum pro týmovou práci ;)
Lennie
  20. 6. 2010, 10:37
V závěru této knihy jsem téměř nedýchala. Takové rozluštění jsem totiž skutečně nečekala. Společně s Vraždou Rogera Ackroyda patřeí mezi mé oblíbené detektivky.
roso.mák
  22. 9. 2015, 20:55
Hned po 10 malých černoušcích má osobní nej od Agátky. Nic překvapivého, na tomto pořadí se shodne 99% čtenářů této dámy.
Jitulka88
  24. 7. 2012, 14:01
Velmi čtivá a obrovský potenciál příběhu, který Christie dokonale využila. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Překvapivé konce jsou samozřejmostí u této autorky, ačkoliv mě to pokaždé udiví.
aminoslava
  1. 12. 2011, 17:02
Tahle kniha,ovšem jako další knihy od této autorky,kde vystupuje Poirot a slečna Marplová super.Po shlédnutí filmu u mě nastává nostalgie a hřejivý pocit u srdce když jedu ve vlaku zimní zasněženou krajinou.
wayllerova
  24. 5. 2011, 18:19
Myslím, že je to jedno z nejpovedenějších děl od Agathy Christie. Četla jsem ji pořád dokola. Má velice překvapivý konec a moc se mi líbila. Mám ji opravdu ráda, jako všechny ostatní detektivky.