Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Neopouštěj mě

82%
4 103
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Neopouštěj mě Originální název: Never Let Me Go
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Nejnovější vydání:
BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-072-6
Počet stránek: 271
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 29x v oblíbených
v přečtených 150x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 166x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 6x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2007) 978-80-7381-072-6 271

Autor u i u nás známých románů Soumrak dne, Malíř pomíjejícího světa a Když jsme byli sirotci přichází s další zajímavou knihou s prvky science-fiction. Zdánlivě jednoduchý příběh Neopouštěj mě, vyprávěný ústy dnes třicetileté bývalé studentky internátní školy na malebném anglickém venkově, zpočátku působí jako vzpomínky na téměř idylické dětství a dospívání, nebýt drobných narážek a nejasností, které krůček po krůčku směřují k šokujícímu odhalení. Románem se jako červená nit táhne otázka, co to znamená být člověkem, a nutí čtenáře k zamyšlení nad věcmi, které jsme zvyklí brát jako samozřejmost: kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme?
Kniha Never Let Me Go získala Premio de Novela Europea (Cenu za evropský román) Casino de Santiago 2006. Dále byla zařazena do užší nominace na ceny Booker Prize, Arthur C. Clarke Award a James Tait Black Memorial Prize. (Založil/a: MrVogler)

(více)  
Kazuo Ishiguro Kazuo Ishiguro
*08.11.1954

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Prcek1992
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 9. 2012, 17:28
Obsahuje spoiler spoiler *Může obsahovat SPOILERY* Zajímavě pojatý román o tom, "jak se to mohlo stát". Alternativní historii jsem sice nikdy příliš nefandila, ale tahle knížka má v sobě něco, co člověka nutí číst dál a dál. Když jsem si postupně začala uvědomovat tu hrůzu, proč byly děti z Hailshamu vlastně vytvořeny, naskakovala mi husí kůže. A při postupném odhalování pravdy ze strany slečny Emily jsem byla o zvrácenosti celé té věci naprosto přesvědčena. Pěstovat někoho (byť na bázi klonu) proto, aby zemřel, zatímco někdo jiný místo něj bude žít? Poněkud nechutné, melancholické, ale zároveň brilantně vykreslené téma.
Ivet
60% 60% 60% 60% 60%
  19. 12. 2016, 21:24
Již moje druhá kniha od tohoto autora, po sbírce Nokturna, která je plná krásných a dojímavých příběhů.
Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, avšak od té doby uplynula již celkem dlouhá doba, že už jsem si ani nepamatovala, kdo ve filmu hrál hlavní postavy. Proto v některých chvílích byla tato kniha pro mě novinkou, v jiných zase známým příběhem.
Bohužel mě tato forma vyprávění nenadchla, s vypravěčkou jsem se nějak nemohla smířit, takže celkový dojem není nijak valný. Přesto nápad je to vskutku jedinečný a příběh je silný a dojímavý.
ribička
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 9. 2010, 14:34
Asi do půlky knihy jsme věděla, že je na těch dětech něco divného, ale nechápala jsem co. A teď když to vím, to nebudu troubit všem budoucím čtenářu. Můžu jen říct, že doufám, že nás takováto budoucnost nepotká. PS: Chystá se filmová adaptace s Keirou Knightley a Carey Mulligan, tak snad bude vydařená.
MatesS
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 4. 2014, 0:09
Hodně silná záležitost, pokud souhlasím s doslovem, tak na síle ještě nabere svou "aktuálností". Avšak co mě osobně nadchlo byl jedinečný autorův styl nepřímé charakteristiky hlavních hrdinů za pomoci vnitřních monologů a popisů banálních .. nebo snad "banálních" situací. Nic netušící postavy z románu svůj osud sice předpokládají, ale naděje umírá poslední...
Astonius
40% 40% 40% 40% 40%
  19. 6. 2016, 18:14
Myslím, že anotace je trochu zavádějící - při čtení mi moc nedocházelo, že by se děj měl odehrávat na "malebném anglickém venkově" a už vůbec nepopisuje podle mého názoru "téměř idylické dětství a dospívání" - spíš naopak - děj románu hned od počátku navozuje tíživou atmosféru ústavní výchovy a s ohledem, že neřeší žádné rodinné vazby chovanců, bylo celkem jasné, že s dětmi není něco v pořádku a že se to musí odehrávat ve fiktivní budoucnosti. Kniha celkem nudí, čtenář stále očekává, že se něco stane - tak se alespoň příběh tváří - ale pak nepřijde nic. K odhalení toho nejdůležitějšího došlo v průběhu knihy jakoby mimochodem a bez většího efektu či dramatičnosti, takže žádné velké překvapení na konci se už nekonalo.
jarcaburca
80% 80% 80% 80% 80%
  29. 10. 2012, 20:20
Vynikající knížka, která vás prostě nutí číst dál a dál. Prostě se od ní jen tak neodtrhnete. A zajímavé je i propojení fantasy s dnešním světem.
Lindsey
40% 40% 40% 40% 40%
  5. 9. 2014, 11:50
Obsahuje spoiler spoiler Bohužel mě kniha celkem zklamala. Vážně jsem se na ní těšila, ale většinu času mě nebavila a říkala si, kdy už to konečně skončí. Je pravda, že místy mě vážně chytla a byla jsem zvědavá, co je tak zvláštního na dětech z Hailshamu, ale nudné momenty převažovaly. Celkově mi ale tohle téma přišlo zajímavé a hrozně se mi líbil konec, který ukazoval nevyhnutelnost jejich života. Kdyby byl příběh zpracován trochu jiným způsobem, šlo by rozhodně o jednu z mých nejoblíbenějších knih. Každopádně si ji hodlám ještě jednou přečíst, podívat se na příběh jinýma očima a třeba jednou docením její kvalitu. Ale zatím, pro mě, dvě hvězdy za zajímavý námět a skvělý konec.
mandarinkova
60% 60% 60% 60% 60%
  4. 9. 2011, 23:07
Jsem asi ovlivněná tím, že jsem film viděla dříve, než jsem četla knihu, ale musím překvapivě říct, že film na mě zapůsobil více. Nejspíš mi úplně nesedl autorův styl, u tohoto tématu bych čekala více dramatu - čekala jsem, že na mě bude problém, který je v knize popisovaný, působit mnohem naléhavěji, že bude řešen více do hloubky. Jinak se mi kniha četla velmi snadno a rychle, bohužel ale nesplnila má očekávání.
Mark.
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 10. 2016, 11:57
Po dočtení některých knih si řeknu: krásné a dále se nimy nezabývám. Tady tato mne nutí hloubat a probírat to ze všech možných úhlů, jako bych něco takového měla sama prožít. Celkem tomu napomohlo, že až po přečtení více než 200 stran, bylo teprve přesně řečeno, že se jedná "jen" o dárcovství orgánů. Předtím mne to nutilo myslet si mnohem víc hororově. Mělo to za následek, jak si Tommy ještě v Hailshamu poranil loket, a ostatní děti se mu smály. Jak chtěl po Kathy aby mu ruku dala do dlahy pomocí pravítka. Jak z toho byl celý špatný. Jako kdyby už věděl, co se s jeho tělem bude dít. Moje představy byly opravdu děsivé, jak děti vykládaly a znázorňovaly, že si ruku či jinou část prostě odepnou, tak jako se na mikině odepíná zip.
Na jednu stranu jsem zvědavá, ale asi jsem i ráda, že nebylo více popisováno, jakým způsobem dárci dokonali a co jim bylo odebráno.
Celou knihou mne provázely původní otázky z přebalu - kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme?
Reeeniiik
60% 60% 60% 60% 60%
  17. 4. 2016, 10:53
Filmové zpracování jsem zhlédla před přečtením knihy a možná právě to u mě ubralo na zajímavosti knihy, protože mi v ní jaksi něco scházelo.. I styl psaní mi přišel tak nějak jednoduchý, ale to byl určitě od autora záměr. Vždyť děti z Hailshamu byly jiné než všichni ostatní, a právě proto si mohly dovolit uvažovat jiným způsobem. Možná proto, že už jsem příběh znala, čekala jsem od knihy něco víc. Ale i tak mě dočtení knihy naplnilo hezkým melancholickým pocitem, a to je pro mě nejdůležitější. Doporučuji určitě přečíst knihu před zhlédnutím filmu.
Kofolka
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 10. 2013, 19:41
Před několika měsíci jsem viděla film, nijak extra mě nezaujal, takže jsem chtěla přečíst knihu, protože vím jak je to s filmy... No a kniha je pro mě opravdu mnohem lepší. Jednak mi všechny souvislosti došli (ve filmu se mi to zdálo takové přetrhané), ale taky jsem tam našla i něco víc. Doporučuji přečíst.
Bluejamie65
  13. 1. 2013, 17:42
Domnívám se, že je docela ošidné tvrdit, že jde o antiutopii a žánr science fiction. Popsané události už Evropa má na svědomí. Postih organizátorů se nekoná. Je zajímavé, že něco, co nám při čtení připadá natolik šílené, že to označíme za "alternativní historii", je vlastně realitou. I tak ale příběh vnímám spíš "jen" jako metaforu současné doby.
trampolina
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 9. 2011, 14:07
Knížku jsem si přečetla poprvé minulé léto v Bulharsku, kdy jsem zoufale potřebovala ke čtení něco v angličtině (a od té doby už ji mám přečtenou třikrát). Zezačátku mi to nepřišlo moc dějově zajímavé, ale po pár desítkách stránek jsem se přistihla, že se nemůžu odtrhnout. Kathy na svůj život vzpomíná tak klidně a vyrovnaně a navíc s tak poutavým vypravěčským stylem, že prostě Ishigura nemůžu neobdivovat. Když jsem po přečtení zjistila, že se chystá film s Keirou Knihtley a Carey Mulligan, nemohla jsem se dočkat. A filmová verze (až na drobné a ne úplně podstatné úpravy děje) vůbec nezklamala.