Výstup na Eiger

Výstup na Eiger
Originální název: Výstup na Eiger

Olympia - 1989

Olympia (1989) 272

Je to výbor povídek se sportovní tématikou, určených pro mládež. Ota Pavel, bývalý sportovní žurnalista, v povídkách popisuje cestu sportovců za svým cílem, jejich příběh i pocity. Zdůrazňuje také jejich problémy, ať s nedostatkem talentu či špatného sociálního prostředí. Hrdiny jsou opravdoví sportovci z Čech, jejichž životní příběh spisovatel nepatrně dokresluje. Děj se většinou odehrává ve sportovním prostředí v různých zemích, ve 20. století. (Založil/a: maris)

zdeny99
  6. 6. 2015, 11:15
Povídky:

JAK BOHOUŠEK VÁŇA OPLATIL HOŘKÝ SLZY MARUŠKY KETTNEROVÝ: Jak se malý kluk zamiloval do ping pongu díky tomu, že viděl na vlastní oči prohrát maďarskou šampionku. Povídka končí dalo by se říct americkým happyendem, protože ten kluk už v 18 letech získá titul mistra světa v ping pongu. TŘI HVĚZDY

SEDM DEKA ZLATA: Povídka o Aloisi Hudci, který vyhrál olympiádu v Berlíně na kruzích. Po válce byl velice chudý a jediné, co mu zbylo, bylo zlato z Berlína. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

OMYL: Povídka o tom, jak zacházeli komunisti se sportovci, od kterých se něco očekávalo a oni zklamali. Zde je to příklad vynikajícího cyklisty na konci kariéry, který jel svůj poslední Závod míru a nedokončil ho. Povídka je z počátku slabá. Od druhé půlky, kdy závod vzdá, se povídka mnohem zlepší. ČTYŘI HVĚZDY

BRANKÁŘ: Povídka o klukovi, který se narodil ochrnutý. Nakonec se uzdravil a dostal se z Vítkovic až do branky hokejového nároďáku a s ním vyhrál ME. Krátká dobrá povídka. PĚT HVĚZDIČEK.

JAK TO TENKRÁT BĚŽEL ZÁTOPEK: Krátký Zátopkův životopis od jeho dětství až po fenomenální úspěch v Helsinkách. Především mapuje jeho začátky, kdy toho musel dokázat dvakrát až desetkrát více než ostatní a pak běhy na LOH v Helsinkách. Povídka je zdlouhavá, především běhy na 5000 metrů a 10000 metrů jsou zbytečně rozepsané. Naopak maraton je dokonale procítěně popsán, jak Zátopek jej běžel na krev. TŘI HVĚZDIČKY.

PROKLETÝ CYKLISTA: Pěkná povídka o cyklistovi, který celý život dřel a skončil téměř na vrcholu. Kolegové ho milovali, disciplinárka nesnášela, ale kniha o něm napsat nešla. Nakonec jeho talent pohřbily peníze a zdraví. PĚT HVĚZDIČEK

VÝSTUP NA EIGER: Povídka o tom, jak první Čechoslováci zdolali švýcarskou horu Eiger, co při cestě k vrcholu prožívali a jak se radovali, když dorazili na vrchol. ČTYŘI HVĚZDIČKY.

SALTO NAZAD: Povídka o tom, jak se Eva Bosáková skočit salto nazad, aby si nezlomila vaz. Nakonec jej skočila, aby vyhrála titul MS. Kraťoučká povídka, dobře se čte. PĚT HVĚZDIČEK.

NEJHORŠÍ JE BEJT BRANKÁŘEM: Jaké pocity prožívá brankář před zápasem a během zápasu proti jednomu z nejlepších klubů světa. No prostě se bojí, i když ví, že by neměl. ČTYŘI HVĚZDIČKY

PÁR KILOMETRŮ OD TEREZÍNA: Slabší povídka popisující život cyklisty až do jeho smrti. TŘI HVĚZDY

PLNÁ BEDNA ŠAMPAŇSKÉHO: Lepší povídka o házenkářském zápase, který se zdá být už jasně prohraný, nakonec končí vítězně. Jedná se o autentické vzpomínky brankáře Víchy. ČTYŘI HVĚZDIČKY

SKOKANI: Čekal jsem víc. Hlavně první půlka povídky mne zklamala, ale chápu to. Skoky byly za Oty Pavla úplně jiné než teď, a tak mi to připadalo, jako bych četl o nějakých dorostencích a ne předních skokanech na lyžích. To druhá část povídka už připomínala i vzdálenostmi letů dnešek a i proto mne bavila. TŘI HVĚZDY

JÁ JSEM KRÁL, TY JSI KRÁL, KAŽDÝ MÁ SVŮJ MARCIPÁN: Krátký životopis Borovičky - fotbalisty Sparty a Dukly. Hlavně je to o tom, kdy končil kariéru a uvažoval co bude, když zrovna skončil. TŘI HVĚZDY

KOLIK MÁ KŮŇ CHLUPŮ: Povídka nic moc o žurnalistických začátcích Oty Pavla, jak dělal interview s nějakým letcem. Ovšem ten konec při přistání na koně, kdy si Ota Pavel dal pořádně do rypáku, to hodně vylepšil. TŘI HVĚZDY

REPORTÁŽNÍ POVÍDKA ZA PĚT LITRŮ HŘÍBKŮ V SLADKOKYSELÉM NÁLEVU: Buď jsem se nesoustředil, nebo nevím. Protože ani nevím, o čem to bylo. Nějak pekař, nějakej reportér možná Ota Pavel možná Pekař, nějaký hříbky a najednou se hrál fotbal a pak zase hříbky. Jo a prsa BB tam byly. JEDNA HVĚZDIČKA

BARONI NA KOLECH: Slabší povídka nebo spíše kraťoučký životopis o dobrém cyklistovi, co nikdy nic nevyhrál. TŘI HVĚZDY

ALFRÉD JINDRA: Pesimistická povídka o vodákovi, co vybojoval bronz na LOH a poté ho přemohla obrna. TŘI HVĚZDY

POHÁDKA O RAŠKOVI: Podobné čtení jako Klabzubova jedenáctka. Akorát Ota Pavel použil k této povídce skutečná fakta a zasadil je do pohádky. Možná je ta povídka až moc pohádkově malebně psaná, ačkoliv je realistická. Bohužel mě se ta malebnost nelíbila. TŘI HVĚZDY

[57. přečtení, 27. hodnocení, 1. komentář, 90 %]