Nová filmová historie

Nová filmová historie Originální název: Nová filmová historie

Herrmann & synové - 2004
ISBN: 80-239-4107-0

Herrmann & synové (2004) 80-239-4107-0 528

Antologie Nová filmová historie nabízí odpovědi na některé základní otázky historie filmu, médií a audiovizuální kultury.
Cílem knihy je představit českému čtenáři obor filmových studií jako rovnocenného partneraostatních společenských věd. K tomu má sloužit výběr vzorových textů reprezentujících nejdůležitější současné myšlenkové proudy a osobnosti filmové historiografie. Tyto proudy lze schematicky označit třemi termíny: nová filmová historie, socio-kulturní historie kinematografie a archeologie médií. Vybrané texty se seskupují do pěti skupin s pěti tématy: teorie filmové a mediální historiografie, raná kinematografie, přechod mezi klasickým a postklasickým filmem, filmový zvuk, intermedialita a dějiny médií. (Založil/a: swed)

Petr Szczepanik Petr Szczepanik
*??.??.1974

NinadeL
  3. 2. 2013, 13:16
V praxi tento sborník znamená novodobou Bibli filmové vědy u nás. To si takhle jednou na filmovce v Brně udělali konferenci a to nastartovalo směr myšlení a celkovou změnu vedení filmového oboru ve všech hlavních centrech v Čechách a na Moravě. Nepopírám přínos zpřístupnění těchto textů v češtině, jen určitě nestojím za absolutní nadvládou jediného teoretického směru. Přeci jenom jsme pořád v české kotlině a celý pojem o filmu u nás by neměl stát zásadně jen na vývoji teorie v USA. Z druhé strany je to stejně pořád plné navazování na marxismus a na vliv evropské emigrace, což jsou naprosto extrémní skupiny lidí.