Podtitul: Kronika o paní Zdislavě

Nezjištěno / Jiné (1994) 80-85636-21-2 239 Šulc & spol
Vyšehrad (1989) 221
Československý spisovatel (1982) 363
Československý spisovatel (1977) 218

Hlavní postavou historického románu z doby vlády Václava I. je Zdislava z Křižanova, provdaná za Václavova bojovníka a diplomata pana Havla z Lemberka, jež se vědomě odříká přepychu a všechny síly věnuje léčitelskému umění ve svém "špitálu", kde nalézají útočiště nemocní a zbědovaní. (Založil/a: bannanamenka.l)

janeicka
  25. 7. 2015, 11:43
Já jsem byla s románem naprosto spokojená, hlavně jsem si po celou dobu čtení užívala tu krásnou starou češtinu, a dokonce jsem si i na mnoha místech sama přidávala přechodníky, aby to lépe znělo :-) Sice jsem očekávala knihu o celém životě svaté Zdislavy, ale nakonec jsem byla se zasazením románu do posledních let Zdislavina života spokojena, neustále se zde probírala občanská válka mezi starším a mladším králem, její pochmurné následky pro obyčejné obyvatelstvo. Pěkný náhled do Čech 13. století.

"Oproštěna pro budoucnost od všech, kdož ji za života obklopovali leskem své moci, zůstává paní s okrově zlatýma očima, rozsvícenýma vnitřním světlem a dobrotou, na prahu dějin České země, obklopena všemi, kdo potřebovali její podpory, bezejmennými, chudými, prostými, nejprostšími, jako jejich pomocnice v čase ukrutenství, svatosti i pohanství, jako lvice bojující za práva lidskosti na zemi proti hrůze a barbarství. Přichází ke všem, kdo ji volají přes hradby staletí, jako světlo lidské oběti a pomoci člověka člověku, které nikdy nevyhasne na věky věků..."
Ariko
  15. 11. 2014, 17:38
Útlá knížečka o životě naší význačné světice. Příběhově zajisté zajímavé, ale zpracováním trochu pokulhává. Lepší průměr.