Císařovna Alžběta

Originální název: Kaiserin Elisabeth: Mythos und Wahrheit

Ikar - 2004
ISBN: 80-249-0385-7

Ikar (2004) 80-249-0385-7 206

Psychologický rozbor osobnosti císařovny, zejména v rovině vztahů k blízkým osobám. (Založil/a: bannanamenka.l)

Kleome
  30. 9. 2016, 10:39
Čekala jsem od této knihy něco víc. Přesněji řečeno více historie a chronologie. V tomto případě jsou kapitoly řazeny poněkud nelogicky podle témat, která si autorka sama vytyčila. Co je k plusu, je přepis dopisů a deníku císařovny a osob kolem ní. Ovšem naprosto ubíjející jsou komentáře obou psychologů. Jednak více-méně jen opisují jinými slovy to, co bylo již řečeno v textu samotném a navíc veškeré její chování a pohnutky vysvětlují sexuálním pudem podle Freuda (jehož učení alespoň v této oblasti se dnes považuje za překonané a přehnané). Tyto rádoby odborné přídavky v knize působí více než rušivě.
spirlice
  12. 9. 2013, 21:49
Určitě se jedná o velmi zajímavě pojatou knihu. Autorka představuje císařovnu zcela originálně ve spolupráci s renomovanými psychology. Kniha začíná předmluvou - úvahami o císařovnině úniku od světa, kterou napsal Hans Dichand. Hned v první kapitole se například zabývá dědictvím Wittelsbachů, tedy tím co všechno Sisi podědila po svých mnohdy značně výstředních předcích a rovněž ji srovnává i s jejími současníky mezi Wittelsbachy. V dalších kapitolách se mimo jiné dozvíme o císařovnině vztahu k mužům, ženám, k Habsburkům, o vztahu k tchyni a snaše, přečteme si o císařovniných rozmarech, o její duchovní tvorbě. Dále se mimo jiné dozvíme, jaká že byla císařovna Alžběta jako matka, o Alžbětě a žárlivosti, o její lásce k rodičům a sourozencům.

Vždy na konci jednotlivých kapitol se nachází komentář k danému tématu od výše zmíněných psychologů, který je ale místy zbytečně dlouhý a jeho odbornost začíná nudit. V úplném závěru knihy najdeme celkové shrnutí "Syndrom Sisi" rovněž od těchto psychologů. Na knize je určitě rovněž velmi přínosné, že je doplněna četnými básněmi z pera císařovny Alžběty.
pove
  28. 10. 2012, 15:35
V podstatě malinko (ehm, malinko) odporuje Cortiho Alžbětě, protože Alžběta je zde vykreslena jako egoistická žena zabývající se sama sebou, naprosto bez zájmu o Františka Josefa a své vlastní děti. S manželem se zcela odcizila díky své cestovatelské náruživosti. Alžběta, byť je pro mě velmi zajímavá historická osobnost, byla patrně psychicky narušená. Doporučuji.
rosavtrave
  21. 11. 2011, 16:45
Knížka popisující velmi zajímavým způsobem pohled na Alžbětu a i na její rodinu. Jsou zde nové informace, které jsem předtím nečetla :)