Neblahý Juda

Neblahý Juda
Originální název: Jude the Obscure

Odeon - 1975

Odeon (1975) 313
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963)

Sirotek Juda Fawley už od dětství touží po vzdělání a snaží se ze všech sil překonat překážky a dostat se do svého vysněného ráje – blízkého Oxfordu (v románu nazývaného Christminster) a vystudovat univerzitu. Po letech úporného zápasu však shledává, že brány vědy jsou pro lidi jeho druhu uzavřeny. A tak ok, jenž má všechny předpoklady k tomu, aby zakotvil v univerzitní koleji, musí trvale pracovat jen kolem její budovy. Juda touží po lásce spřízněné bytosti, kterou odmalička tak postrádal – a prožije neradostné zkušenosti se svou sobeckou první ženou. Ani když pozná sestřenici Sue a hluboce se do ní zamiluje, nedojde štěstí. Jejich krásný lidský vztah ubíjejí všední skutečnosti, předsudky a měšťácká morálka. (Založil/a: MrVogler)

janeicka
  25. 10. 2015, 18:25
Má druhá kniha od Thomase Hardyho, a podruhé plný počet, to prostě ani jinak nejde :-) Krásný příběh, ani bych neřekla neblahého, ale většinou nešťastného Judy, který měl snů až nad hlavu, ale nepodařilo se mu je splnit. Příběh pilného člověka, kterému neutěšené poměry nedovolí studovat, i když by o to moc stál, a život před něho postaví nejednu těžkou zkoušku. Nejprve nevydařené manželství, posléze poznává dívku, se kterou by mohl být šťastný, ale do cesty se jim postaví odsuzující společnost. Nebrala bych tento román jako proti manželství, i když je pravda, že ho posuzuji z moderního (dnešního) pohledu. Je pravda, že tehdejší společnost asi byla velmi pobouřená, že zakázala autorovi nadále publikovat romány, já byla maximálně pobouřená tím, jak si vesnické dívky dokázaly pojistit manželství :-)

!!!SPOILER!!!
Větší pobouření znamenal jen závěrečný zvrat a velká rodinná tragédie, to byla obrovská rána i pro mne jako obyčejného čtenáře... Za to bych asi pranýřovala Thomase Hardyho já, ne za společný život bez manželství...
Děčínský
  20. 8. 2016, 8:47
V poznámkách ke knize se uvádí, že autor pro nepříznivý ohlas čtenářů zanechal psaní románů. Z dnešního pohledu je to nepochopitelné (v puritánské Anglii 19. st. ano). Autor nevyvozuje žádné kategorické soudy, to ponechává na čtenáři. Pro mne je text dost depresivní i když zcela realistický. Dalo by se toho jistě hodně napsat, ale asi tyto komentáře příliš čtenářů nečte. Mě vadí příliš časté citace z náboženských tiskovin. Jinak je to kniha vynikající a připomíná mi texty S. Zweiga. Autor zakomponoval do textu mnohé pravdy a mistrné popisy dialogů zejména protagonistů Judy a Sue. Na str. 333 utěšuje S. judu: "Pamatuj, že nejlepší a největší duchové lidstva jsou ti, kteří nehledí na světský prospěch. Každý úspěšný člověk je více či méně sobecký." Atd.