Originální název: Královna Dagmar

ISBN: 80-7176-028-5

Knižní klub (1994) 80-7176-028-5 348
Vyšehrad (1989) 33-807-89 359
Vyšehrad (1970)

Příběh princezny Drahomíry, dcery Přemysla Otakara I., kterou si do dalekého Dánska odvádí král Valdemar jako svou ženu. Stává se dánskou královnou, milovanou dánským lidem. Září nejen krásou tělesnou, ale - a to je u ní to nejcennější - nevšední krásou duševní. Proto se stává Dánům pravou "matkou" a ti, kteří ji opěvují ve svých národních písních, svou lásku k ní nejlépe vyjadřují jménem Dagmar - paní denní. (Založil/a: PPetr)

Ariko
  13. 9. 2014, 0:11
Historické romány mám moc ráda, ale záleží také na tom, jak jsou napsány. Přeci jen se jedná o autora staršího a jde to poznat. Moc dobře se to nečetlo.
Peetuliska
  25. 5. 2016, 19:14
Příběh Přemysla Otakara I., jeho dcery Drahomíry a postupného probouzení češství s hledáním sebe samých.
Jsem zvyklá číst staré texty, takže v tom by problém nebyl. Problém je v tom, že v knize není podstatně o nic víc, než v anotaci. Ano, z knihy je cítit velké vlastenectví, určité morální poselství, které spasí vše, ale nic, co by mě nějak oslovilo. Ke konci mi už šla do jisté míry romantická útlocitnost královny Dagmar, kdy svou dobrotou a laskavostí obrátí názor i zapřísáhlých odpůrců silně na nervy. Přišlo mi to silně nerealistické. Na to, o jak staré dílo se jedná, na mě bylo i hodně určitého romantického pohledu.
V podstatě se jedná o román, kde se řeší jen to, které náboženství bude mít nadvládu a kdo si více zaslouží trůn, za mě průměr 2,5/5.