Invaze z vesmíru

Baronet - 2003
ISBN: 80-7214-574-6

Baronet (2003) 80-7214-574-6 216
Pragopress (1970)

Ve své době ještě ne zcela všední náměty a především vysoká literární úroveň z této sbírky učinily jedno z klíčových děl ve vývoji české SF literatury. Povídky Volavkovy celery, Nádor a Příbuzní pojednávají o různých formách invaze mimozemských bytostí na naši planetu. Povídka Kotě vypráví o zvláštní psychické symbióze chlapce a kočky. Ve druhé části sbírky jsou tri SF povídky umístěné do středověku (Drak, Hmota bez tvaru a Hra se stínem). V těchto příbězích se objevuje populární motiv zasahování lidí z budoucnosti nebo bytostí z jiné planety do naší minulosti, což způsobilo vznik legend (legenda o Golemovi a o Faustovi). Ve třetí části sbírky jsou dvě konvenční povídky Neřešitelná otázka a Pavouci a působivá povídka Ples loutek, připomínající pochmurnou, bizarní atmosféru Bradburyho povídky Usher II. Pokud se Václav Kajdoš v těchto povídkách přiblížil k tvorbě jiného autora, pak je to právě Bradbury v jeho horrorové poloze. (Založil/a: t0mas)

Václav Kajdoš Václav Kajdoš
*13.05.1922 - †08.02.1990