Archivy hrůz

Archivy hrůz Originální název: The Atrocity Archives

Talpress - 2007
ISBN: 978-80-7197-319-5

Talpress (2007) 978-80-7197-319-5 448

Bob Howard je počítačový hacker, který pracuje pro britskou okultní rozvědku zvanou Prádelna. Administrativní úkoly a přebujelá byrokracie ho nudí, a proto požádá o přeložení do aktivní služby. Terénní operace Prádelny obvykle mají za cíl napravovat různé okultní důsledky matematických výpočtů, a i když Bob tuší, jak nebezpečné akce ho čekají, neumí si představit, jak hrůzné je jejich skutečné historické pozadí... Britský spisovatel Charles Stross pojal Archivy hrůz jako špionážní scifi román ve stylu „drsné školy". Autor s ironickým nadhledem navazuje na odkaz H. P. Lovecrafta a thrillery z období studené války a trousí dějem ohromné množství faktů z různých vědních oborů, které koření typicky britským černým humorem. (Založil/a: t0mas)

Balu
  6. 8. 2014, 11:15
Kniha zajímavým způsobem kombinuje sci-fi s okultní tématikou - démony a bytosti z jiných realit lze vyvolat nejen 'tradičním' způsobem, tj. pomocí zaříkadel, pentagramů a spol., ale také s pomocí speciálně kalibrovaných obvodů a vědeckými principy obecně. Prádelna, pro niž Bob pracuje, je pak tajným odvětvím britské rozvědky, která se snaží zabránit jejich náhodnému - a samozřejmě i záměrnému - šíření.
Kniha obsahuje dvě Strossova díla - kromě titulních Archivů hrůz (Atrocity archives) také kratší Betonovou džungli (Concrete jungle).
Námět je pro mě veskrze zajímavý, kniha má také spád a občasný vtípek také potěší. Důvod, proč nedávám plných pět hvězd, je složitost technických pasáží v knize, které jsem později víceméně přeskakoval; ačkoli dle různých reakcí je klidně možné, že je to způsobeno překladem knihy.