Anděl milosrdenství

Anděl milosrdenství Originální název: Anděl milosrdenství

Československý spisovatel - 1988

Československý spisovatel (1988) 192

Válečný lazaret rakousko-uherské armády uprostřed první světové války na haličské frontě je dějištěm novely, v níž se odehrává životní drama české ženy Anežky, vdovy po majoru c. k. armády Adolfu Brunnovi, původci mnoha krutostí páchaných na zajatcích i místním obyvatelstvu.
Anežka, dodatečně prohlédající charakter i činy svého muže, chce odčinit alespoň z části zlo, které způsobil, a přihlásí se jako dobrovolná ošetřovatelka nemocných a raněných. V ponuré atmosféře několika podzimních a zimních týdnů prožívaných ve špinavém a nemilosrdném prostředí, nachází tragický milostný vztah k zajatci Stryjovi, napomáhá k útěku zajatcům a po zákeřné zradě odchází do posledního útočiště, tyfového tábora mimo lazaret, kde ji čeká jistá smrt. (Založil/a: Paya888)

Scarlett
  27. 8. 2013, 7:14
I když je Körner velice osobitý vypravěč a jeho příběhy mají originální děj, často mě nedokážou oslovit. Jeho postavy jsou sympatické, ale od začátku tak nějak tušíte, že to s nimi nemůže dopadnout dobře. Navíc u románů z válečného prostředí je to jedna tragédie za druhou. Dočetla jsem hlavně proto, že příběh byl krátký a že jsem byla zvědavá, jak moc tragický ten konec bude.