Tess z d'Urbervillů
Originální název: Tess of the d'Urbervilles
Poprvé vydáno celosvětově: 1894

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1956) 444
Nakladatelské družstvo Máje (1948) 483
Nakladatelské družstvo Máje (1947) 483
Aventinum (1927) 438

John Durbeyfield zjistí, že je potomkem rodu D'Urbervillů, jednoho z nejstarších rodů v celé Anglii. Nedaleko jejich rodné vesnice bydlí žena jménem D'Urbervillová, o níž se John se svou ženou Joanou domnívají, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tedy svou dceru Tess, aby se k staré paní přihlásila jako příbuzná. Tessiným úkolem bylo požádat o finanční pomoc, nebo o nějaké zaměstnání... (Založil/a: MrVogler)

Barabura
  8. 3. 2011, 9:44
Romantický a tragický příběh lásky mezi hloupou a naivní Tess a uvědomělým a pokryteckým Angelem, která musí překonat veliká úskalí. Především tvrdohlavost a zabedněnost hlavního mužského "hrdiny". Jako opravdu jsem nepochopila, jak někdo může někoho milovat a přitom mu "neodpustit" to, za co by Tess měla být spíše litována. Je mi jasné, že je to dobou, ale nakopla bych milého Angela do zadnice. I když přiznejme si, že Tess se svojí až neuvěřitelnou naivitou by taky potřebovala rozsvítit v hlavě. Chápu, že si musela strůjce svého neštěstí vzít z existenčních důvodů svojí rodiny, ale stejně si myslím, že by sehnala sehnala se svým vzhledem lepší "partii". No a ten konec byl naprosto nevyhnutelný. Je to varování pro všechny lidi, kteří jednají jen podle rozumu a neposlouchají také své srdce.
Ariko
  15. 11. 2014, 18:23
Kniha se mi líbila, hezky se četla a já teď v odstupu asi desíti nebo jedenácti let uvažuji, že si jí přečtu podruhé.
Peetuliska
  26. 2. 2014, 14:45
Obsahuje spoiler spoiler Chudá rodina se dozví, že jejich předkové byli velmi bohatí lidé a proto vyšle na jejich sídlo svou krásnou mladou dceru Tess. Ovšem netuší, že jejich rod už vymřel a toto jsou pouze podvodníci. Tess, která je hodná a čistá ve svých myšlenkách se seznámí se svým úajným bratrancem Alekem, který ji pro jeji dobrotu svede a opustí. Ona se vrací domů, ale s hanbou - je těhotná. Když se ji narodí miminko po čase umírá. Tess se vydává do města kde ji nikdo nezná, aby začala nový život, v mlékárně jako dojička, kde se seznámí s mužem svých snů. Ona ho ale neustále odmítá, protože se domnívá, že si ho nezaslouží. Nakonec se vezmou, ona mu po svatbě řekne svou minulost a on ji zavrhává. Jak to ale vše skončí....-)

Překrásná kniha, hrdinka mě zaujala svou čistotou a pokorou.
Monsoon
  28. 3. 2013, 8:53
Příběh krásné jednoduché venkovské dívky s čistou duší - Tess - se hemží náhodnými a nešťastnými okolnostmi, které připravují Tessinu zkázu. Thomas Hardy krásně líčí přírodní prostředí a život na jihoanglickém venkově. Při jednáni Tess a Angela jsem často nevěřícně kroutila hlavou, každopádně jako obžaloba pokrytecké viktoriánské společnosti, společnosti s kultem ženské "čistoty",je příběh dokonalý. Kniha se krásně četla a příběh v hlavě doznívá ještě dlouho po přečtení, nutí mě přemýšlet o Tess. Očima dnešních dívek se její myšlení někdy zdá přitažené za vlasy, ale možná i díky takovýmto románům vděčíme za dnešní postavení žen ve společnosti.
joedrahr
  5. 9. 2016, 17:26
Obsahuje spoiler spoiler Chudák Tess, snažila se být co nejlepší a vyhovět všem, divím se, že to tak dlouho vše pokorně snášela. Vyhovět ve všech okolnostech rodině o kterou se nedokázal postarat opilecký otec. Její krása jí byla mnohdy překážkou, ale i výhodou. A na muže neměla znova štěstí Alek byl špatný, choval se k ní nepěkně a dokázal ji využít přes rodinu, ale na druhou stranu jim pomohl, proto si myslím, že zrovna svatoušek Angel nebyl o nic lepší. Naslibuje ji hory doly a pak se o ni vůbec nezajímá. A ten tragický konec byl smutný, ale říkala jsem si, jak to Tess mohla vydržet celou dobu a nezbláznit se no a prostě to úplně nevydržela.
AnetaaW
  21. 7. 2015, 11:48
Zdravím :) nevíte prosim někdo kde bych tuto knihu sehnala v přeloženou do češtiny ?? :) nebo pokud by jste ji chtěl někdo prodat strašně moc ráda ji koupím :) Krásný den všem :) A.. :)
monettka
  18. 8. 2014, 10:06
Nemáte někdo prosím tuto knihu v češtině na prodej? Popřípadě k naskenování některé zápletky (1-2 A4)? Nutně ji potřebuji, ale nedá se sehnat. Zaplatím. monsi.s@seznam.cz