Bůh není veliký

Bůh není veliký Originální název: God Is Not Great

Metafora - 2009
ISBN: 978-80-7359-155-7

Metafora (2009) 978-80-7359-155-7 379

Věříte? Nevěříte? A víte čemu??? Christopher Hitchens se erudovaně věnuje jedné z nejnaléhavějších otázek současnosti: zhoubné síle náboženství ve světě. V této působivé polemice s věřícími předkládá základní argumenty proti náboženství (a ve prospěch sekulárnějšího přístupu k životu), a to formou podrobné a poučené interpretace stěžejních textů hlavních světových náboženství. Hitchens vypráví o vlastních nebezpečných zkušenostech s náboženstvím a popisuje svůj vývoj k sekulárnímu nazírání na svět, založenému na vědě a rozumu. Je to svět, ve kterém jsou "nebesa" nahrazena záběry vesmíru získanými pomocí Hubbleova teleskopu, nad nimiž se nám tají dech, a Mojžíš s hořícím keřem ustupuje nádheře a symetrii dvojité šroubovice DNA. "Bůh nás nestvořil," píše autor. "To my jsme stvořili Boha." Náboženství, vysvětluje dále, nabízí zkreslenou představu o našem původu, o naší podstatě a o vesmíru. Tím, že je dětem vštěpujeme, jim škodíme - a ohrožujeme svůj vlastní svět. Vůbec nezáleží na tom, zda jste celý život věřící, nebo přesvědčení ateisté, či zda patříte k těm, kdo si o úloze náboženství v životě dosud neudělali jasno; polemika předložená na stránkách této knihy vás bezpochyby vyprovokuje k zamyšlení a možná i ke kritické revizi svých dosavadních životních hodnot. (Založil/a: CrowT)

Christopher Hitchens Christopher Hitchens
*13.04.1949 - †15.12.2011

xerdsfsd
  17. 5. 2014, 22:20
Jedno z mála děl světové ateistické literatury u nás, díky za ni, je velmi přesvědčivá, Myslím, že mnoha věřícím se líbit nebude, budou ji považovat za urážlivou, ale není, má jen vést k zamyšlení nad tím, zda víra je opravdu to proklamované "dobro".Věřící očekávají, jak jsem zjistila, velikou diplomacii od nevěřících kteří si chtějí popovídat o svém nevěření, skoro by se člověk bál říci, že je přesvědčen, že žádný bůh a vyšší síla a vyšší dobro natož pak posmrtný život neexistují, je hned brán za hulváta - a já si myslím, že ateisté mají právo rovněž se vší vážností a razanci říci to své - NENÍ
SallyZen
  30. 11. 2015, 16:54
O co je Dawkinsův "Boží Blud" mnohem populárnější mezi veřejností, o to je Hitchensův "Bůh není veliký" promyšlenější, přesvědčivější a imho čtivější. Je patrné, že Hitchens je zběhlý v problematice náboženství. Do očí bijící je také jeho názor, který zaujímá k náboženství a vědě. V tomto duchu se nese celá kniha. Celou jeho knihou prochází příklady z mnoha knih, historických událostí a od osobností fyziky, náboženství, vědy, spisovatelství, atd.. Abych pravdu řekl, mám trochu skeptický pohled k úplnému ateismu - novému ateismu, který zastupuje Hitchens, Dennett, Dawkins, atd... , ale také k náboženství, které mi přijde, že je v knize mnohokrát výborně vyvracováno. Pravdou je, že Hitchens a spol. píší z vyhrocené pozice, neberou si servítky a jejich ataky mi přijdou až moc sebevědomé (u Dawkinse mě to vadí ale mnohem víc). Dokazují něco ze svého zarytého ateismu, napadají dogmata náboženství, ale chybí mi u nich málo reflexe sama sebe a svých postojů (To je spíš ale otázka jejich vystupování na veřejnosti, než písmenek v knížkách). Přesto mě kniha velmi zaujala, rozvinula další znalosti a nelituju, že jsem ji vyhradil svůj drahocenný čas.
oneironaut
  16. 1. 2014, 17:12
Až na některé seky (bůh Buddha :-)) celkem zábavné a poučné počtení. A to rozhodně nejsem ateista!!!
Adamodry
  16. 2. 2012, 16:45
Kniha která se nedá než nedoporučit. Všem lidem používacím mozek k myšlení a uvažování otevře nebo alespoň vyjasní objektivní pohled na roli náboženství v současném světě. No a těm ostatním je těžko pomoci.
Doporučuji i podívat se některé přednášky Hitchense. Já měl jasno už před přečtením knihy,
ale v určitých otázkách jsem si nebyl jistý v kramflecích. Teď už jsem!