Kniha kódů a šifer

Dokořán - 2009
ISBN: 978-80-257-0144-7

Dokořán (2009) 978-80-257-0144-7 382
Dokořán (2003)

Téma tajemných kódů a šifer – „nekonečný souboj mezi tvůrci a luštiteli“ – láká od nejstarších dob. V politice a válečnictví hrála utajená komunikace často klíčovou roli, její význam v informačním věku ještě stoupá a dotýká se zájmů skutečně každého jednotlivce a to zejména ve svobodné společnosti. Singhova kniha mapuje historii šifrování i současný stav kryptologie a podrobně zpracovává klíčová a nejzajímavější témata. Díky přístupnému stylu a jasnému vysvětlení řady složitých šifrovacích systémů a algoritmů lze knihu doporučit každému zájemci o tuto nesporně zajímavou oblast lidské činnosti. (Založil/a: CrowT)

Simon Singh Simon Singh
*01.01.1964

Ajka13
  15. 8. 2013, 13:17
Jedním slovem: Fascinující. Knihu jsem si vybrala kvůli svému budoucímu oboru na VŠ, chtěla jsem se o kryptografii dozvědět víc (nejen její historii ale i relativní budoucnosti) a musím říct, že kniha je zpracována opravdu velice čtivým a zajímavým způsobem a pro laika, jako jsem já, velice srozumitelně. Vsuvka o rozluštění hieroglyfů a lineárního písma B byla velice osvěžující a pro mě neskutečně fascinující. Ale nejneuvěřitelnější mi přišla v závěru teorie kvantové kryptografie a fakt, že pokud se stane realitou, dosáhneme na hodně dlouhou dobu - možná i navždy - absolutního soukromí v přenosu dat. Tuhle knihu bych vřele doporučila všem, které kryptografie a kódy a šifry obecně zajímají.
Alduin
  22. 12. 2014, 18:28
Kniha se rozjíždí poněkud pomalu a začátky jsou poněkud nudné, především díky historickým podrobnostem. Vše se ale začne měnit po sté stránce, kde začínají informace o tajuplné a všudeznámé Enigmě. Boj s touto kódovací potvorou začnou brilantně Poláci, aby Angličané včele s Turingem mohli prolomit nacistické šifry. Dechberoucí jsou především zmínky o obskurním Bletchley Parku, kde se scházeli nejlepší mozky pro kryptografii. Další fází knihy jsou neznámé jazyky, které načne kapitola o Navazích, pokračuje se před egyptské hieroglify a Rosettskou desku až po rozluštění lineárního písma B. Nejlepší pasáží ale je moderní kódování, tedy počátky internetu, problém distribuce klíčů, prvočísla a autor neopomíjí ani dilema soukromí vs. bezpečnost. Poslení zastávkou na cestě za koncem knihy je kvantová kryptografie a kvantové počítače, které (snad) řeší výše vyřčené dilema. Vše je OK, jen mi to občas příšlo trochu nudné, po všech ostatních stránkách je kniha excelentní.
CrowT
  1. 1. 2011, 15:21
Výborně a srozumitelně napsaná kniha, která nás velice přehledným způsobem provádí ohromující říší kryptografie a kryptoanalýzy. Mezi nejpoutavější oddíly patří příběh německého šifrovacího přístroje Enigma a nezdolného úsílí těch, kterým se podařilo jeho kód prolomit.
Kniha se čte jedním dechem, a přestože se jedná o literaturu faktu, věčný souboj "mezi tvůrci a luštiteli", zmíněný v anotaci, je napínavější než kdekterý thriller. Jednoznačně doporučuji.
ratte8
  20. 1. 2014, 10:44
Velmi čtivě napsaná kniha, která, přestože se nevyhýbá i složitějším matematickým problémům, zaujme i nematematiky. Nejedná se o systematickým přehlad všech šifer, ale je zde obšírněji rozebráno několik nejznámnějších a nejatraktivnějších šifrovacích postupů. Souhlasím s tím, že jde skutečně o napínavou knihu.