Jindřich IV.

Atlantis (2010) 978-80-7108-317-7 278
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 862 souborné vydání
František Borový (1930) 157 Vydáno pod názvem Král Jindřich IV. - 1.díl
František Borový (1930) 173 Vydáno pod názvem Král Jindřich IV. - 2.díl

Jindřich IV. se od ostatních Shakespearových historických her liší hned v několika významných ohledech. Především je to jediná Shakespearova historická hra, která zřetelně (zvláště v prvním dílu) směřuje ke komedii. Její děj se odehrává v královských síních, v londýnských hospodách i na bitevních polích, nevystupují v ní jen angličtí, skotští a velšští šlechtici, ale také Falstaffovi kumpáni, naháněči zlodějů, povozníci, podkoní, pocestní, šerifové a číšníci. Žádná z těchto postav nemá na rozdíl od postav šlechticů a soudců historické předlohy, všechny jsou výtvorem Williama Shakespeara, a všechny zároveň tvoří podstatnou součást téměř breughelovsky zalidněného světa, jemuž vévodí rytíř Jan Falstaff. (Založil/a: lord.vader)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

Ange014
  9. 10. 2012, 23:16
Překvapivě nejlepší věc, kterou jsem zatím od Shakespeara četla. Zasmála jsem se víc než u komedií, bitvy byly napínavé a postavy prostě skvělé.
Adenoid Hynkel
  14. 3. 2016, 22:19
Historická hra, jejíž první část balancuje na hraně komedie a přímo dějově předchází Jindřichu V. Vidíme zde vývoj tohoto princátka, následovníka trůnu od nevychovaného floutka k uvědomělému vládci. Od této vyšší společnosti se oddělují paralely venkovského života, nepolíbeného vzpourami ani politikou. Sledujeme tak velké zákulisní hry, prostý lid a velkolepé bitvy naráz. Každý si tedy může najít to své. Je to vykoupeno délkou dramatu, je poněkud delší, než jsme u Shakespeara zvyklí, nicméně není na škodu se čas od času nechat unášet skvostnými verši trochu déle...