Originální název: Daddy-Long-Legs

ISBN: 80-85634-67-8

Knižní klub (1994) 80-85634-67-8 164
Albatros (1973) 150
Albatros (1959) 150

Příběh sirotka Jerushy "Judy" Abbott, které jí neznámý rada "pan Smith" sponzoruje studia "na spisovatelku". Nechce se jí ale dát poznat.
Celý příběh je podložen formou dopisu, které Judy píše "tatínečku Sekáčovi" (jak si svého mecenáše překřtila). Ona mu píše, i když ví, že nemůže čekat odpověď. Ta totiž nikdy nepříjde. Sledujeme tedy spolu s adresátem, jak se jí daří ve studiu, i v mezilidskych vztazich, kde je pro ni mnoho vazeb zcela nových. Sledujeme i její první kroky k první lásce, která se nakonec ukáže být osudovou.
Kniha je možná mírně starosvětská, nicméně stále živá, vtipná, doplněna ilustracemi autorky.

Citace z obálky:
"Není to podbízivá literatura, je zábavná, má i socialní slehy v mezích mírného pokroku, a především vtipnou, veselou hrdinku, schopnou i sebeironie, což mezi námi děvčaty nebývá vždycky zvykem. Možná že nad happy endem se shovívavě pousmějeme, ale základní ideu knihy přijmeme s chutí: je velké štěstí, když se navzájem najdou dva lidé, kteří mají stejný smysl pro humor. (Založil/a: vaviva)

Jean Webster Jean Webster
*24.07.1876 - †11.06.1916

Falbala
  4. 6. 2012, 19:24
Stoletá a stále svěží klasika! Doporučuji!
Krásná a velmi vtipná knížka s vlastními ilustracemi autorky u nás vyšla v brilantním překladu Václava Přibyla. Je naprosto neuvěřitelné, že ji Jean Webster napsala už v roce 1912, protože knížka věrně zachycuje dívčí sny, přání, zklamání, radosti i smutky. Pokud se učíte na zkoušky na SŠ nebo VŠ, prožíváte první lásku, zařizujete si první podnájem, máte dojem, že právě tohle vše prožíváte sami. Prvoplánově je určená dospívajícím a v USA patří do klasické teenagerské literatury, ale i tady přiznávají ženy mezi 12 a 90, že tuto knihu čtou a stále se k ní vracejí právě pro ten vtip, srdečnost, lidskost a upřímnost, se kterou je napsaná. Doporučuji stáhnout si z netu v anglickém originálu - práva jsou dávno promlčená a kniha je volně přístupná. Dala bych 5 hvězdiček, ale ten happy end byl opravdu předpokládaný a přeslazený, i když přivírám oko před touto knihou, která je už úctyhodnou stoletou stařenkou. Přečtěte si. Opravdu se od srdce zasmějete.
kacer_rampa
  6. 7. 2015, 11:16
Ne že bych měl stabilně zálibu v dívčích románech a povídkách, ale ze zkušenosti vím, že některé jsou dost kvalitní na to aby z nich měl zážitek i normální chlap. Tahle je jedna z nich: roztomilý začátek dopisů naivní ale chytré mladé holčičky a její poznávání světa mimo sirotčinec. Je to zábavné, chytré, a konec je překvapivý - no a že je přeslazený, to už asi k dívčí četbě patří.
hanul.s
  27. 1. 2012, 14:02
Nádherná knížka! Báječně napsaná a dobře se čte. Judy je skvělá holka, která se nebojí dělat si srandu ze všeho, hlavně ze sebe.
Neferit
  14. 7. 2012, 12:29
Knihu jsem právě před pár dny našla na polici na místě, kde jsem pracovala a ve volném čase ji s nadšením přečetla.

Lehkost, stejně jako určitá míra najítí sama sebe v některých dopisech od "Judy" a ten vtip! Závěr byl poněkud předvídatelný, ale i tak se to četlo velice lehce a jedním dechem. Mohu jedině doporučit každé ženě, která se chce trochu potěšit po špatném dni.
elenče
  21. 1. 2012, 23:32
Vlastně strašná limonáda, ale vtip a hlavně schopnost udělat si legraci sám ze sebe ji zachraňují před přeslazeností.
Preciosa
  5. 1. 2012, 15:45
Knížka mého dětství! Krásně napsaná a moc hezká. Dopisy občas ukazují dívčí malichernost, urážlivost, ale hlavně touhu po někom blízkém a v neposlední řadě: vtip!