Hirošima

Hirošima
Originální název: Hirošima

Melantrich - 1947

Melantrich (1947) 105

Strhující svědectví nejstrašlivější katastrofy lidských dějin, jedna z nejlepších reportáží této války, psaná s literární vážností a vyznačující se citlivým postřehem. Je to příběh šesti lidí, kteří přežili výbuch atomové pumy dne 6. srpna 1945 v 8,15 dopoledne, první atomové pumy, která byla kdy shozena. Autor sleduje pak běh jejich života, hodinu za hodinou, den za dnem, s uměleckou jistotou vytváří klasicky účinné dílo, které varuje lidstvo před další válkou, jejíž následky by byly nepředstavitelné. Těžko jmenovat nějakou jinou knihu, jež by měla více co říci lidskému pokolení, než právě Hirošima, proteplená hlubokým porozuměním k prostému životu a lidské touze po míru a bezpečí, opravdovému základu kulturního rozkvětu. Zvláštní přesvědčivost knihy spočívá v přímém vyprávění účastníků katastrofy. Nemalým přínosem je také informativní stránka Herseyova líčení, věrohodně zaznamenávající všechna fakta o Hirošimě. (Založil/a: monk26)

John Hersey John Hersey
*17.06.1914 - †24.3.1993

Lancia1
  4. 1. 2013, 17:21
Kdysi jsem tuto knihu četla. Půjčenou z knihovny na jedné rekreační chatě. Velmi se mi líbila. Od té doby jsem ji nikde neviděla. Škoda. Velmi dobře popsaná hrůza oné události.