Julie & Julia

Julie & Julia

Podtitul: můj rok nebezpečného vaření

Originální název: Julie & Julia: 365 Day, 524 Pecipes, Tiny Apartment Kitchen

Columbus - 2009
ISBN: ISBN 978-80-7249-278-7

Columbus (2009) ISBN 978-80-7249-278-7 293

Julie je nespokojená se svým životem. Práce sekretářky v neziskové organizaci se sídlem přímo naproti díře po „dvojčatech“ a pracovní náplní vyřizování telefonátů s pozůstalými z 11. září ji nenaplňuje. Má pocit, že nic nedokázala. Aby si dokázala, že tomu tak není, rozhodne se uskutečnit projekt Julie /Julia.

Projekt Julie /Julia je vskutku ambiciózní za 365 dní uvařit 524 receptů z knihy Julie Child Jak zvládnout umění francouzské kuchyně. Julie Child se na konci 40. let 20.století rozhodla během svého několikaletého pobytu v Paříži naučit vařit po francouzsky. Po svém návratu, vydáním knihy Jak zvládnout umění francouzské kuchyně, ovlivnila americké vaření.

Součástí projektu je i psaní blogu, kde Julie píše o svých pokusech, výhrách i prohrách s francouzskou kuchyní. Z mnoha jejích dobrodružství můžeme jmenovat: „vraždění“ humrů, rozklepaný aspik, Julie poprvé ve svém životě ochutná vajíčko (což šokuje nejen jejího manžela, ale i mnoho jejích čtenářů na blogu) a naučí se vykostit kachnu. To se jí samozřejmě neztratí ani v praktickém životě. Hlavně jí to ale pomůže překonávat překážky v jiných oblastech. Jak její projekt postupuje časem i stránkami získává její blog na mezinárodní popularitě. (Založil/a: Bastet)

Julie Powell Julie Powell
*20.04.1973

Keatin
  30. 6. 2012, 18:32
Viděla jsem prvně film, a to se ukázalo jako kámen úrazu. Neustále jsem totiž měla před očima Meryl Streep a Amy Adams. Ve filmu má Julia Child velký prostor, v knize je omezen na minimum a čtenář si čte myšlenky pouze Julie Powell. Ne, že by to bylo špatně, ale to bych nesměla vidět ten film. Kniha byla vtipná, ale čekala jsem asi víc. Nebyla to špatná kniha, nicméně kdybych viděla pouze film, nic se nestalo. (A to u mě kniha vždy vyhraje nad filmem).

Přirovnání Bastet k Bridget Jones je místy trefné, ale Helen Fielding se s tím poprala lépe.
Kůstka
  9. 3. 2013, 12:11
I když jsem film neviděla (takže to nemohu porovnat), tak mě knížka moc nezaujala. Julia tam byla pouze jako zprostředkovatel kuchařky a k Julii, hlavní postavě, jsem si žádný vztah neudělala, spíš mi byla protivná s těmi všemi svými "problémy".. Poslední kapitola byla úplně zbytečná, rozjímání nad koncem a nad smrtí.. Proč? A během celého toho příběhu jsem opravdu nedostala chuť na humra, vykostěnou kachnu nebo na želatinu, dala bych si možná tak čokoládový dort.. Aspoň na konci příběhu jsem čekala nějaký pořádný závěr, že se něco stane, že se ukáže konečně ten význam toho všeho.. a nic. Škoda.
Bastet
  6. 1. 2011, 11:56
Knihu jsem si celá nadšená půjčila v knihovně. Film a hlavně herecký výkon Meryl Streep. A to knížce více méně uškodilo, Meryl mi tam prostě chyběla. Tím nechci říct, že je kniha špatná. Je vtipná. Hlavní hrdinka - moderní Julie je vtipná a v něčem mi připomíná Bridget Jones.

Musím se přiznat, že mě moc mrzelo, že se mi nepodařila sehnat kuchařka Julie Child Jak zvládnout umění francouzské kuchyně.
Nells
  11. 2. 2012, 12:40
Zajímavá kniha, dostala jsem ji jako dárek a moc se mi ji číst nechtělo, nakonec jsem ji přečetla anelituju toho. Je vtipná... super!
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:29
Z knihy jsem nadšená. Bylo to vtipné, ze života. Nebyla to žádná fikce, ale opravdové pocity autorky, která se snažila čtenářovi přiblížit, jaký je problém vařit celý rok podle kuchařky Julie Child a popravdě inspirovala mě k tomu, abych si kuchařku objednala a od konce října podle ní začít vařit taky, ale upřímně bez žádného termínu. Opravdu se skrytu své duše doufám, že vydá další knihu.