Zvíře

Zvíře Originální název: Murphy's Bouy

Portál - 2010
ISBN: 978-80-7367-783-1

Portál (2010) 978-80-7367-783-1 312

Příběh o klukovi, který promluvil
Jsou knihy, které pohladí, zatímco jiné jdou čtenáři proti srsti – přesto se od nich ale nemůže odtrhnout. Jednou z nich je další příběh zkušené dětské psychoterapeutky, tentokrát o teenagerovi Kevinovi, který se na začátku románu utíká před lidmi do pomyslné klece stolů a židlí. Pod stolem a chráněn židlemi odmítá komunikovat a nikdo si s ním neví rady. Jeho lékařská anamnéza není k nalezení, není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil. Autorka krok za krokem rozplétá složitý případ dětské úzkosti, která u Kevina vedla k neřízené agresivitě. Dlouhodobá terapie a až neuvěřitelná míra empatie a pedagogické intuice vede k pomalému a těžkopádnému uzdravení zprvu nezvladatelného Kevina, kterému děti přezdívají Zvíře. (Založil/a: Lachty)

Torey L. Hayden Torey L. Hayden
*21.05.1951

thefreakinside
  3. 7. 2013, 14:04
Má první kniha od této autorky a rozhodně ne poslední. Celý příběh byl velmi čtivý a kdo se alespoň okrajově zajímá o psychologii, by po této knížce měl sáhnout.
teite
  18. 12. 2015, 21:49
Autorka je výborná - přestože její vyprávění má spád, nepřináší žádná "instantní řešení", naopak ukazuje, jaké úsilí, jakou trpělivost a tvořivost musí člověk prokázat, pokud chce pomáhat druhým.
Nicolle
  25. 10. 2015, 20:50
Knihy od Torey Hayden miluji. Všem doporučuji. I tato kniha je bezvadná, ale dle mého názoru se dost liší od ostatních, protože se týká mladého muže a ne dítěte. Byla to příjemná změna a chvílemi mi běhal mráz po zádech... Torey obdivuji pro její lidskost a vždy si něco vezmu k srdci, jelikož jsem také pedagog.
HáTa94
  15. 10. 2015, 22:42
Torey Hayden umí podat danou problematiku tak dobře, že kniha člověka vtáhne a pustí ho až po poslední větě. Osobně si myslím, že tyto příběhy mohou dát mnohé zkušenosti (speciálním) pedagogům, prostě všem odborníkům (ale slovy autorky, kdo z nás může říct, že všemu rozumí), ale i dalším. Není to jen holá teorie v učebnici. Právě takovéto povídání může poskytnout to, co učebnice nedokáží. Ukáže, že to není lehká práce, že je velice náročná (psychicky, fyzicky i časově), někdy by se dalo říct i nebezpečná a hlavně, že je to běh na dlouhou trať.
Guernica
  3. 2. 2014, 20:38
I když nejsem speciální pedagog, s mutismem jsem se během svého učitelského působení setkala a i to byl jeden z důvodů, proč mě kniha tolik zaujala. Postupně jsem přečetla všechna dostupná díla Haydenové a všechna mě zaujala jak po stránce odborné, tak i literární. Autorka má talent své bohaté zkušenosti z praxe "prodat" - v tom dobrém slova smyslu. Jednoznačně doporučuju nejen zájemcům o psychologii a pedagogiku, určitě osloví i širší okruh čtenářů.
nelik
  20. 1. 2013, 10:57
Opět výborná kniha! Akorát někdy už trochu protahované, ale to při řešení těchto problémů asi tak je...