Ďáblova dílna

Ďáblova dílna

Podtitul: Největší padělatelská operace všech dob

Originální název: Des Teufels Werkstatt: Im Fälscherkommando des KZ Sachsenhausen
Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Ikar - 2007
ISBN: 978-80-249-0968-4

Ikar (2007) 978-80-249-0968-4 280

Adolf Burger, jeden z posledních žijících vězňů řady koncentračních táborů, líčí svůj strastiplný život v nacistickém pekle. Vypráví o činnosti a životních podmínkách vysoce kvalifikované skupiny odborníků, které nacisté přinutili pracovat na "Akci Bernard", speciálním úkolu, nad jehož výsledky žasli i zkušení padělatelé. Bezprostředně po osvobození pořídil Adolf Burger četné fotografie svých spoluvězňů a koncentračního tábora Ebensee, které jsou otištěny v knize. Po zbytek života shromažďoval důkazní materiál o hrůzách v době nacistické nadvlády, aby se i další generace dověděly o tom, jaké zločiny páchali fašisté na bezbranných lidech, o tom, co všechno přinášela nesmyslná válka. Z tehdejších 137 vězňů třinácti národností, kteří pracovali v padělatelské dílně a 5. května 1945 byli osvobozeni, jich dnes zůstalo naživu už jen velmi málo. Z československých vězňů pouze jeden -- Adolf Burger. Podle autorovy knihy, která vychází v mezinárodní koedici, byl natočen v Německu film, který pod stejnojmenným názvem v české verzi Ďáblova dílna uvádí do kin filmová distribuce Hollywood Classic. (Založil/a: heri)

Adolf Burger Adolf Burger
*12.08.1917

VerenaLord
  12. 2. 2013, 9:54
Velice poutavý a hlavně reálný příběh o tom, jak se dalo žít či spíš přežít a za jakých podmínek. Drsné a rozhodně neskutečné!
Abigor
  11. 4. 2012, 14:38
Tak tohle je paráda, naprostá paráda! V té knize bylo všechno, co jsem chtěl a ještě mnohem víc! Respekt před panem Burgerem a všemi přeživšími!
Jo, a film byl velkým zklamáním.
dollyk
  25. 11. 2016, 1:23
S Adolfem Burgerem jsem se seznámil už více než před dvěma lety, kdy jsem poslouchal Příběhy 20. století na Praze 2 – Český rozhlas. K jeho knize jsem se ale dostal až nyní. Z uměleckého hlediska to není nic moc, ale mám dojem, že o to autorovi ani tak nešlo. Daleko zajímavější je vnímat tu knihu z hlediska společenského a historického. Rozhodně nešetří fakty a faktografickými údaji. Dal bych tři hvězdy, ale kvůli dokumentární hodnotě o jednu zvyšuji.

O filmu mluvit nebudu, protože si žádný komentář nezaslouží.