Zachráněna v šanghajském ghettu

Zachráněna v šanghajském ghettu
Originální název: Zachráněna v šanghajském ghettu

P3K - 2010
ISBN: 978-80-87186-04-6

P3K (2010) 978-80-87186-04-6 107

Unikátní vzpomínky paní Votické, které se podařilo uprchnout před nacismem a která našla záchranu v Japonci spravovaném ghettu v Šanghaji. V roce 1940 se jí podařilo získat povolení pro odjezd do Šanghaje, kde pak ve zcela výjimečném až absurdním prostředí, pod ochranou japonských okupantů, přežila válku. V roce 1945 se vrátila do Československa, nicméně brzy se vydala do druhého, již trvalého exilu - útočiště našla v Kanadě, kde žije dodnes. Kniha popisuje osudy předválečné i poválečné, nicméně těžištěm je útěk před blížící se tragédií evropských Židů a život v šanghajském ghettu, kde našlo záchranu přibližně 20 tisíc Židů, včetně řady československých. Tato zřídka zmiňovaná kapitola dějin čs. Židů u nás zatím nevyšla v knižní podobě. Text paní Votické je doplněn celou řadou dokumentů (víza, identifikační osobní průkazy z Šanghaje, dobové fotografie), plus odborným doslovem mapujícím historii šanghajského ghetta, jeho roli a specifika, které vůbec jeho existenci umožnily. (Založil/a: skjaninka)