Konečná stanice

Československý spisovatel - 1986

Československý spisovatel (1986)
Československý spisovatel (1983)
Československý spisovatel (1971) 254

Konečná stanice, román z prostředí domova důchodců, pootevírá dveře do uzavřeného světa starých lidí nejrůznějších společenských vrstev i charakterů. Kniha zaujme citlivým pohledem na problematiku a zamyšlení nad příčinami nuceného pobytu v ústavu i nad nejrůznějšími způsoby, jak se vyrovnat s novým prostředím, zpřetrhanými rodinnými svazky a skličující osamělostí. Autor dokázal i přes neradostné téma okořenit své vyprávění jemnou ironií a humorem a prodchnout je moudrým porozuměním pro všechno lidské. Zdroj: Československý spisovatel (Založil/a: Sklad učebnic)

Introvert
  20. 5. 2015, 22:20
Knížka z prostředí domova důchodců. Věčné a hodně diskutované téma opomíjenosti starých lidí, jejich rezignace, až skoro sebediskvalifikace... Zdeněk Pluhař tento námět zpracoval s opravdu velkým citem. Knihu jsem nečetla poprvé - poprvé to bylo možná před nějakými dvaceti lety. A ač se mi líbila již tehdy, musím přiznat, že teprve nyní jsem opravdu docenila autorův spisovatelský um. Neotřelé myšlenky, velmi zajímavé a originální obraty, ne příliš, ale tu a tam do celku přesně zapadající humor...
A jelikož právě takovéto zařízení je i můj zaměstnavatel, chlebodárce, byla sonda do tehdejšího zřízení o to zajímavější. Určitě je spousta věcí dnes jinak (hlavně se dnes ti staří lidé ztrácejí za horami mnohdy nesmyslných papírů, které je nutno vést). Situace, kdy v knižním příběhu obyvatelka domova, která se cítila nevyužitá, nabídla svou drobnou pomoc v kuchyni a bylo jí vyhověno, mě přiměla k úvaze, kolik nařízení a předpisů by chudák ona paní dnes porušila... Ale z knihy, která byla napsána v roce 1971 jsem tak nějak vycítila, že to nejdůležitější - lidská potřeba být platný a hlavně - nebýt na světě úplně sám - se nemění.
svobodka
  7. 11. 2012, 16:11
Otázka stáři se netýká jen společnosti. Je v odpovědnosti a lásce nejbližších, ale je také skryta v celém předchozím životě člověka. Kniha je velmi působivá, stejně tak televizní film, který byl podle ní natočen.