Kentaur

ISBN: 80-86202-25-9

Hynek (1998) 80-86202-25-9 316
Odeon (1991)
Československý spisovatel (1967)

Román amerického autora je jedním z nejkrásnějších děl o vztahu syna a otce, jedním z nejkrásnějších vyznání lásky k člověku.
V průběhu tří dnů promítá autor v retrospektivě život podivínského učitele, člověka v praktickém životě neúspěšného, ale milovaného svými žáky, kteří v něm ctí člověka charakterově ryzího a laskavého. Děj příběhu zachycuje události ve městě a ve škole i učitelův poměr k vlastní rodině. Příběh samotný je podložen paralelou o moudrém kentauru Cheironovi, jehož osud srovnává autor s lidským osudem svého hrdiny. (Založil/a: Sklad učebnic)

lidus
  8. 12. 2013, 18:25
Motiv sebeobětování na mě při četbě vůbec nepůsobil tak křiklavě, jak se dokola tvrdí v různých komentářích. Spousta souvislostí není řečena, prostě vyplývá mezi řádky.
Líbí se mi, jak se doplňují různé roviny příběhu - starosti otce, starosti syna, mytologická symbolika. A výsledkem je tiché pochopení.
Jan Skácel kdysi prohlásil, že Kentaur má mnoho společného s Babičkou. Svým způsobem má.