Vejce na Maovi

Originální název: Egg on Mao

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-786-8

Jota (2010) 978-80-7217-786-8 285

Příběh obyčejného muže, který zneuctil ikonu a odhalil pravou tvář diktatury

Když jednoho květnového dne roku 1981 autobusový mechanik Lu Decheng, jeho přítel, výtvarný redaktor Yu Dongyue, a učitel Yu Zhijian zosnují komplot proti čínskému režimu, netuší, že se právě vepsali zlatým písmem do moderních čínských dějin. Jejich barvou napuštěná vejce, která dolétnou na portrét Mao Ce-tunga na pekingském náměstí Tiananmen, roztočí kolotoč událostí, při nichž bude jeho protagonistům ještě mnohokrát tuhnout krev v žilách. Vejce totiž nezasáhla jen Maovu podobiznu, ale samou podstatu lidského zla, ztělesněného čínským politickým systémem zrozeným z touhy po moci. Zatímco si za svůj donkichotský čin odpykávají mnohaletý trest ve vězení, čínská diktatura dál chrlí oheň a síru a chrání svůj neposkvrněný štít. Denise Chongová, čínsko-kanadská autorka a držitelka řady literárních cen, předkládá čtenářům románové zpracování skutečného „příběhu obyčejných mužů, kteří odhalili pravou tvář režimu“. A nutno říci, že její beletrie je děsivě poutavá. (Založil/a: Antonín)

Denise Chong Denise Chong
*09.06.1953

otik17
  7. 1. 2016, 19:34
Kniha se mi v celku líbila. Ale vadilo mi tam , že autorka moc rozebírala hlavní postavu minulost atd.