Chuť jablečných jadýrek

Chuť jablečných jadýrek Originální název: Geschmack von Apfelkernen

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-398-2

Host (2010) 978-80-7294-398-2 240

Vzpomínky na letní prázdniny u babičky jsou plné magického třpytu, povídání tet jim přidává nádech tajemství. Katharina Hagena vypráví o osudech tří generací žen v jedné rodině. Chuť jablečných jadýrek je pohnutý román o vzpomínání a zapomínání, psaný s nádherným humorem i moudrostí.

Po Berthině smrti zdědí Iris její dům. Ocitne se tak znovu po mnoha letech ve starém domě své babičky, kde si kdysi jako malá o letních prázdninách hrávala se svou sestřenicí. Prochází se pokoji a zahradou a ocitá se ve světě, který nepodléhá běhu času, ve světě, kde se červený rybíz přes noc mění v bílý a připravuje se z něj marmeláda slz, kde stromy kvetou dvakrát do roka, vesnice mizí a ženám od prstů srší jiskřičky. Ale dům je zanedbaný a zahrada zarostlá bodláčím. Iris se probírá vzpomínkami na věci dávno zapomenuté: Co opravdu dělal její dědeček, než odešel do války? Do koho byly zamilované Berthiny sestry? Kdo rád jedl jablka i s jadérky? Pak si vzpomene na sestřenici Rosemarii a na noc, kdy se jí stala ta nehoda. Co vlastně dělala Rosemarie na střeše skleníku? Chtěla snad Iris něco říci? (Založil/a: Antonín)

Katharina Hagena Katharina Hagena
*20.11.1967

psychoklara
  15. 6. 2014, 10:05
Ideální letní čtení pro ženy. Bavilo mě představovat si každý okamžik knihy od znovuobjevování starého neobydleného domu, přes rozlehlou zahradu s mnoha zákoutími a okolní přírodu, až po těch několik erotických zážitků vnímaných dospívající dívkou, a později mladou ženou. Bylo tak snadné si to všechno představit, že mám pocit, jako bych viděla film, jen tváře byly nejasné a rozmazané (ty si v knihách nikdy představit neumím), a byl to mimořádně pěkný film :).
Netvrdím, že se jedná o bůhvíjaký skvost světové literatury (určitě nesedne každému, zvlášť mužům ne), ale je to krásný poetický příběh, který mi v danou chvíli prostě "bodnul" - přesně na pět hvězdiček.
ribička
  6. 9. 2011, 16:51
Krásná, poetická kniha plná vzpomínek. Ideální pro letní počtení, protože ta idilka horkého letního dne na vás dýchá od první stránky.
Daniel_852
  29. 9. 2016, 18:43
První jsem si myslel že to bude nudná kniha...Ale pak jsem se víc začetl a četl jsem pohodovou knihu.
Pihtipudas
  7. 8. 2014, 12:35
Krásná knížka. Text, kterému se musíte naprosto oddat, vnímat ho na 100 % a nenechat se rušit ničím okolo (ono když se začtete, tak si to román zařídí sám). Všechno se děje tak nějak nenápadně, prolíná se minulost se současností, pořád čekáte, co se stalo, co nám autorka tají a kdy to odhalí. Čekáte, co bude s domem, který hlavní hrdinka zdědila, co bude s jejím dalším životem, co bude v knize na další stránce. Vyprávění vás strhne a nutí vás, abyste se naladili na správnou vlnu a tempo.
Do knihy jsem se pustila, aniž bych o ní dopředu cokoliv věděla. Nečetla jsem anotaci, nečetla jsem žádné recenze ani komentáře. Jen jsem prostě nechala Iris, aby mi povyprávěla svůj příběh. Jedním slovem: úchvatné!
misssicccka
  9. 1. 2011, 19:07
Zpočátku jsem měla trošku pochyby, jestli se lapnu a začtu, ale teď nad zaklapnutou knihou s dobrým pocitem nepochybuji o kvalitě autorky.
Dobré dílo. Jen příliv vzpomínek z dětství mladé ženy, která si zpětně mapuje celou svou rodiu. Líbilo :)
eleni.rat
  31. 10. 2012, 18:34
Velmi čtivá kniha, tak trochu tajuplný příběh, kde hlavní hrdinka vzpomíná na minulá léta a seznamuje nás s historií své rodiny. Konec mě malilinko zklamal - čekala jsem nějaké větší vysvětlení událostí, ale na druhou stranu ne vždycky se v životě dozvíme úplnou pravdu. Moc hezky se to četlo a líbilo se.
Klarisa
  27. 6. 2016, 15:24
Super čtení na léto, když chce člověk vypnout a přečíst si něco nenáročného, což jsem právě teď potřebovala. Po přečtení knihy z ní mám úplně stejný pocit, jaký jsem měla, když jsem četla obsah. Ten ji tedy dokonale vystihuje. Není úplně tak čtivá, jak jsem doufala, ale je napsaná jednoduše, takže se dá začíst. A dýchla na mě nostalgie.
Luz
  20. 10. 2016, 22:57
nádherná kniha psaná poetickým jazykem, s výborně vystihnutou atmosférou, plná myšlenek, u kterých si člověk řekne - o tom taky často dumám, přesně takhle bych to popsala/a (kdybych to uměl/a)... prostě kniha, která pohltí a člověku je líto, že končí.
pro mě jeden z nejzajímavějších literárních zážitků v poslední době
(a jeden z důkazů, že existují i "ženské romány" napsané neotřele)
Estetická lasička
  22. 6. 2015, 12:17
Nádherná. Kniha, kde přes noc zbělají červené rybízy. Nechá vás procházet se zpustlou zahradou a zamlženými vzpomínkami, nenuceně, lehce, bez přeslazeného patosu ... přesně můj šálek čaje. Uznávám, že u mužů asi nenajde ten správný ohlas. Vzpomínám na náhodné setkání s ní moc ráda a doufám, že zase na nějakou podobnou natrefím.
Johanna
  11. 2. 2013, 14:58
Příznivci retrospektivních příběhů na téma "Milostné avantýry naší rodiny" si přijdou na své. Na nás ostatní působí nekonečné vzpomínání vypravěčky Iris na milence svých babiček, tet, sestřenic a dalších kolemjdoucích jako silné sedativum.
Laura9
  18. 10. 2011, 13:47
Už výtvarné řešení knihy mě na první pohled zaujalo a když jsem se začetla, najednou jsem s hrdinkou knihy objevovala tajemství, skryté v zahradě jejího dětství. Skvělé...