Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hledání ztraceného času. Sv. 3, Svět Guermantových

80%
4 11
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hledání ztraceného času. Sv. 3, Svět Guermantových
Autor:
Originální název: À la recherche du temps perdu: Le Côté de Guermantes

Nejnovější vydání:
Odeon - 1980
Počet stránek: 609
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 11x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1980) 609

Vypravěčova rodina se přestěhuje do mondénní pařížské čtvrti Saint-Germain a vypravěč se dostává do kruhů vyšší pařížské aristokracie. Je pozván na návštěvu salónu ke kněžně de Guermantes. Zde fascinovaně pozoruje účastníky. V románu se objevují ozvuky Dreyfusovy aféry, ale vypravěč si od ní udržuje odstup. Vypravěčova babička prodělá záchvat mrtvice a posléze umírá. Vypravěč jde navštívit barona de Charlus, ten se s ním však pohádá.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Peetuliska
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 5. 2014, 6:15
V tomto díle přecházíme od buržoazního prostředí k prostředí šlechtickému. Analýza malichernosti, směšnosti, ale i popis velkých osobností. V pozadí doznívá Dreyfusova aféra. Kniha je velikým rozborem tehdejší společnosti, velice těžkým rozborem, veškeré soustředění je ale překrásně odměněno svou filosofií, svými myšlenkami, zkrátka Proustem. Není to jednoduchá četba, ale velice naplňující četba!
cmuchal
100% 100% 100% 100% 100%
  16. 3. 2015, 19:03
Obsahuje spoiler spoiler Zážitek z této knihy je tak jedinečný a intenzivní. Proust je králem propracované analýzy všemožných jedinců z povrchní tehdejší společnosti v čele s kněžnou de Guermantes. Na počátku popisuje své naivní myšlení a naděje, které chová ke zmíněné namyšlené dámě. Prožívá první zásadnější fyzický kontakt s ženou a celkem získává nadhled. Překvapil a zároveň mě zklamal Saint Loup, který nezachoval k našemu hlavnímu hrdinovi taktnost a důvěru. Upřímně mě přišlo ironické od hlavního hrdiny, i když to jistěže neměl v plánu ten pozdní příchod na večeři Guermantových z důvodu velmi detailního průzkumu Elstirových obrazů. Rozhodně mě Marcel znovu nenechal chladným, sice se hned jen tak nepřemluvím k další části Hledání ztraceného času, ovšem to nijak nesymbolizuje, že bych k autorovi necítil sympatii a respekt za vnímavost a detailní líčení.

„Slast je pouze uskutečněním určité předchozí tužby, a to tužby, která není stále táž, která se mění v závislosti na tisícerých kombinacích našeho snění, na náhodnostech vzpomínky, na stavu našeho temperamentu a na míře disponibility, jakou se právě jednotlivé touhy vyznačují, neboť ty, které byly splněny naposled, zůstávají v klidu, dokud zklamání vyvolané jejich uskutečněním není zase trochu pozapomenuto.“

„Při nemoci si uvědomujeme, že nežijeme sami, ale připoutáni k bytosti patřící k jiné říši, k bytosti, od níž nás oddělují celé propasti, která nás nezná a kterou je nemožné přimět, aby nám porozuměla: k svému tělu.“