Hledání ztraceného času. Sv. 3, Svět Guermantových

Hledání ztraceného času. Sv. 3, Svět Guermantových
Originální název: À la recherche du temps perdu: Le Côté de Guermantes

Odeon - 1980

Odeon (1980) 609

Vypravěčova rodina se přestěhuje do mondénní pařížské čtvrti Saint-Germain a vypravěč se dostává do kruhů vyšší pařížské aristokracie. Je pozván na návštěvu salónu ke kněžně de Guermantes. Zde fascinovaně pozoruje účastníky. V románu se objevují ozvuky Dreyfusovy aféry, ale vypravěč si od ní udržuje odstup. Vypravěčova babička prodělá záchvat mrtvice a posléze umírá. Vypravěč jde navštívit barona de Charlus, ten se s ním však pohádá.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

Peetuliska
  3. 5. 2014, 6:15
V tomto díle přecházíme od buržoazního prostředí k prostředí šlechtickému. Analýza malichernosti, směšnosti, ale i popis velkých osobností. V pozadí doznívá Dreyfusova aféra. Kniha je velikým rozborem tehdejší společnosti, velice těžkým rozborem, veškeré soustředění je ale překrásně odměněno svou filosofií, svými myšlenkami, zkrátka Proustem. Není to jednoduchá četba, ale velice naplňující četba!
cmuchal
  16. 3. 2015, 19:03
Obsahuje spoiler spoiler Zážitek z této knihy je tak jedinečný a intenzivní. Proust je králem propracované analýzy všemožných jedinců z povrchní tehdejší společnosti v čele s kněžnou de Guermantes. Na počátku popisuje své naivní myšlení a naděje, které chová ke zmíněné namyšlené dámě. Prožívá první zásadnější fyzický kontakt s ženou a celkem získává nadhled. Překvapil a zároveň mě zklamal Saint Loup, který nezachoval k našemu hlavnímu hrdinovi taktnost a důvěru. Upřímně mě přišlo ironické od hlavního hrdiny, i když to jistěže neměl v plánu ten pozdní příchod na večeři Guermantových z důvodu velmi detailního průzkumu Elstirových obrazů. Rozhodně mě Marcel znovu nenechal chladným, sice se hned jen tak nepřemluvím k další části Hledání ztraceného času, ovšem to nijak nesymbolizuje, že bych k autorovi necítil sympatii a respekt za vnímavost a detailní líčení.

„Slast je pouze uskutečněním určité předchozí tužby, a to tužby, která není stále táž, která se mění v závislosti na tisícerých kombinacích našeho snění, na náhodnostech vzpomínky, na stavu našeho temperamentu a na míře disponibility, jakou se právě jednotlivé touhy vyznačují, neboť ty, které byly splněny naposled, zůstávají v klidu, dokud zklamání vyvolané jejich uskutečněním není zase trochu pozapomenuto.“

„Při nemoci si uvědomujeme, že nežijeme sami, ale připoutáni k bytosti patřící k jiné říši, k bytosti, od níž nás oddělují celé propasti, která nás nezná a kterou je nemožné přimět, aby nám porozuměla: k svému tělu.“