Hledání ztraceného času. Sv. 6, Uprchlá

Hledání ztraceného času. Sv. 6, Uprchlá
Originální název: À la recherche du temps perdu: Albertine disparue

Odeon - 1988

Odeon (1988) 536

Děj plynule navazuje na předchozí díl. Vypravěč se snaží všemi možnými způsoby přesvědčit Albertinu, aby se k němu vrátila. Albertina se nakonec zabije při pádu s koně. Později se vypravěč doví, že byla rozhodnutá se k němu zase vrátit. Dlouho po válce se vypravěč rozhodne naposledy navštívit společnoský salón. Je už starý a nemocný a vidí, že osoby i prostředí, které kdysi dobře znal, se tak moc změnily, že je už sotva poznává. Navíc zjišťuje, že se společnost proměnila a nyní už se nehledí na to, kdo dříve něco znamenal a kdo ne. Členové rodiny Guermantes jsou zapomenuti a dříve odmítaní zbohatlíci jsou nyní ve středu společenského zájmu. Vypravěč konstatuje, že minulost je zachována už jen v jeho mysli. Uvědomuje si na konci svého života, že kvůli svým milostným avantýrám a kontaktům s bezvýznamnými lidmi neměl nikdy čas a sílu napsat dílo, které měl v plánu. Teď vidí, že má poslední možnost napsat román vzpomínek, které jinak s jeho smrtí definitivně zmizí. A tak román končí tím, že se jej vypravěč rozhodne napsat. „Ztracený čas“ tak může znamenat nejen dobu, kterou vypravěč promarnil, ale také vzpomínky, které budou nenávratně ztraceny, pokud se nezachovají v paměti nebo v uměleckém díle.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

Peetuliska
  25. 8. 2014, 20:33
Tak zhruba od střední jsem začala číst Proustovo Hledání ztraceného času a zhruba po 7 letech dočten poslední díl. Něco tak setsakra propracovaného už si asi nepřečtu. I když se to místy četlo hodně obtížně, nepřestane mě udivovat, jak je i tehdejší kritika společnosti i dnes velice aktuální. A nejen kritika společnosti, ale i téma mezilidských vztahů, lásky a žárlivosti. Tohle je jedno z mála děl, které si za čas přečtu znova a určitě objevím plno myšlenek, které mi teď unikly. Společnost neustále upadá, do popředí se dostávají dříve polozapomenuté nicky. Vypravěč stárne, život mu běží před očima a zpětně reflektuje svůj život.
Monumentální dílo!