Dokonalá prázdnota; Golem XIV

Dokonalá prázdnota; Golem XIV Originální název: Doskonała próżnia; Wielkość urojona

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1983

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1983) 336

Dokonalá prázdnota jsou recenze nenapsaných knih a předmluvy k nim. Golem XIV je příběhem superpočítače. (Založil/a: pavelzd)

Chelemi
  17. 10. 2015, 13:51
Nestává se mi často, že narazím na knížku, ve které mě skoro na každém dvojlistu autor přiměje sáhnout po slovníku cizích slov. Za takovou slovní zásobu před panem Lemem smekám. I pan překladatel Jungwirth si zaslouží pochvalu, že si s tou květnatostí poradil.

Kniha je rozdělena do dvou částí; první, Dokonalá prázdnota, je soubor recenzí na smyšlené knihy. Zde se kvalita rozpíná od myšlenek skoro až nudných po tak neotřelé a aktuální, které i čtyřicet let po vydání velice podněcují k úvahám o nešvarech společnosti. Některé kousky pokulhávají, ale jiné si s přehledem zaslouží pět hvězdiček.

Druhá část je úryvek "z deníčku superpočítače" a přináší téměř filosofické úvahy o kosmogonii, evoluci člověka, vývoji a omezeních inteligence atd. *****