Deníky

Deníky Originální název: A Writer's Diary

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1220-8

Odeon (2006) 80-207-1220-8 428

Mezi lety 1915–1941 si Woolfová psala deník, poslední zápis je datován čtyři dny před její smrtí. Nepsala však denně, zpravidla jednou za několik dní. Deník nicméně poskytuje přehled o tom, co oněch 27 let dělala, o lidech, které potkávala, a zejména, co si myslela o nich, o sobě, o životě. Když zemřela, zůstalo po ní 26 svazků rukopisu. Tuto knihu (editorem byl manžel spisovatelky Leonard Woolf) tvoří pochopitelně jen výňatky z deníků, které Woolfová využívala i jako umělkyně. Rozmlouvala sama se sebou o rozepsaných i chystaných knihách. Probírala problémy zápletky, formy díla, postav. Najdeme zde pasáže, v nichž si očividně ověřuje umění psát, a také komentáře knih, které četla. Kniha tak vrhá světlo na záměry a metody Woolfové jako spisovatelky a poskytuje neobvyklý psychologický obraz umělecké tvorby. Deníky dokumentují i výjimečnou energii, vytrvalost a svědomitost, s nimiž se věnovala spisovatelskému umění. (Založil/a: MrVogler)

Radka Pařízková
  28. 2. 2016, 20:15
Je něco úžasného číst její knihy a doplňovat si to o její deníky, kde popisuje svou tvorbu, přemýšlí o tom jak to povede dál a když dopíše knihu, jak potom bere nebo nebere kritiku. Moc se mi tato kniha líbí právě díky tomu, že mohu zcela reálně vidět autorův pohled na jeho tvoření a myšlení a celkové zkoumání a předělávání knihy.
Karliiina
  29. 6. 2015, 16:06
Místo stereotypních popisů nálad jsem se dozvěděla spíše o autorčině tvorbě, nápadech, inspiracích a především o tom, jak je vlastně těžké napsat knihu. Sbírka deníkových zápisů mi rozhodně dopomohla k hlubšímu porozumění knih Virginie Woolfové.