Záhady literárního světa

Originální název: Záhady literárního světa

XYZ - 2009
ISBN: 978-80-7388-119-1

XYZ (2009) 978-80-7388-119-1 268

Soubor statí, zabývajících se "záhadami" v životě vybraných českých i světových spisovatelů. Autor na spekulativním základě konstruuje možné souvislosti a pohnutky sebevražedných či sexuálních sklonů romanopisců a nabízí jejich vysvětlení prostřednictvím uměleckého díla. (Založil/a: Antonín)

Luci-ye
  5. 8. 2013, 10:55
Bezesporu jsem se obohatila novými znalostmi a zajímavostmi o spisovatelích. Knížku jsem si přála k Vánocům, protože jsem ji zahlédla v letáku nabízející knihy a líbil se mi titul. Po přečtení dvou statí, které mě nebavily (první je o sebevraždě-nehodě Bohumila Hrabala, druhá o možném špionství Jamese Joyce), jsem čtení zanechala a vrátila se ke knize o těchto prázdninách, kdy byl čas i chuť. A začalo mě to moc bavit. Velmi zajímavé jsou stati o Intimním deníku Karla Hynka Máchy, o Trojím konci Pohádky máje, o Báchorkách barona Prášila, Záhadném panu Travenovi a další. Celkem dvacet statí, proložených úryvky z děl spisovatelů nebo z osobní korespondence apod. A také spoustou knižních výrazů, které jsem si hledala, ach ta má pedantská a pečlivá povaha :-) No věděli byste třeba, co znamená reminiscence, transcendence, blazeovaný dandy, invektiva, sardonický smích, blasfémie? Já tedy ne :)