Orlando

ISBN: 80-7218-767-8

Odeon (2009) 80-7218-767-8 192
Alpress (2002)
Argo (1994)

Součástí názvu románu je slovo biography – spisovatelka zde podává životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v „normálním“ čase asi od šestnácti do třiceti let jeho věku. Postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy, až do konce knihy, který je totožný s okamžikem jejího dopsání – rokem 1928. Orlando je literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání. V mistrné zkratce vyjadřuje autorka povahu jednotlivých historických údobí, zkoumavým okem pátrá i v literárních dějinách a s nadhledem hodnotí vlastní profesi stejně jako lidskou touhu po slávě a nesmrtelnosti. Kromě bohatých dramatických vnějších událostí a popisů se nám dostává také psychologicky zajímavého pohledu do nitra člověka, kde nechybí ani feministické téma. (Založil/a: MrVogler)

jehlaspichlas
  16. 9. 2015, 21:04
Orlando je román o životě a různých historických epochách, kde dojdeme k jedinému závěru, že se za tu dobu vcelku nic... Je to asi nejčtivější román, který jsem od Woolfové četl a je v něm prakticky vyjádřeno vše i o tom, jaká autorka vlastně byla, stačí si přelouskat dvě její stěžejní díla.
Lecter
  19. 6. 2015, 12:49
Příběh Orlanda je lehoučký,nadýchaný,pohlazení.Směs historie a fiktivní obrazotvornosti,trápení,lásky a poznání.Nejde vylíčit všechno,co vám kniha dá,protože buď ji odložíte nebo se do vás zatne a nepustí.
cmuchal
  30. 3. 2015, 17:55
Příběh Orlanda/y je velice čtivý a rozhodně ne natolik složitá experimentální literatura jako třeba Vlny, Paní Dallowayová či K majáku, se kterými jsem zatím měl tu čest se seznámit.

„Tam, kde je krev, je i život. A když je zabití vosy naprostá maličkost ve srovnání se zabitím člověka, přesto je to pro romanopisce či životopisce vhodnější námět než pouhé těkání; tohle přemýšlení; tohle vysedávání na židli den za dnem, s cigaretou a listem papíru a perem s kalamářem.“

„Úplně stačí ty nejběžnější výrazy, protože stačí i nic; z toho plyne, že ten nejběžnější hovor je často nejpoetičtější a nejpoetičtější je to, co se nedá zapsat.“

„Intelekt, jakkoli je božský a hodný úcty, má ten zvyk usídlit se v těch nejomšelejších lidských schránkách a často se chová kanibalsky k jiným vlastnostem, takže nezřídka tam, kde je podíl Mysli největší, Srdce, Smysly, Velkodušnost, Dobročinnost, Snášenlivost, Laskavost a všechny ty ostatní mají sotva možnost se nadechnout.“

„Často je hodinka beze slov ta nejúchvatnější ze všech; chytrý vtip dovede být únavný.“

„Nic však nemůže být arogantnější, byť nic není běžnější, než brát jako samozřejmost, že existuje jen jediný Bůh a z náboženství jen to, co vyznává mluvčí.“
Karliiina
  19. 6. 2015, 21:16
Na tvorbu Virginie Woolfové trochu nezvyklé až lehké dílo. I když je děj i vlastní přerod psychologie hlavní postavy více méně netradiční, kniha některé čtenáře zaujme, některé od dalších děl Woolfové může odradit, ne každému sedne.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:30
Virginia je prostě génius. Dokázala z muže udělat ženu bisexuální orientace. Kniha je velice zajímavá, ze začátku mě dost bavila, hltala jsem každé slovo či myšlenku, ale jak se blížil konec, tak už jsem se do čtení musela nutit. Nevím jestli si knih ještě někdy přečtu, protože to nebylo tak dobré jako Paní Dallowayová, ale uvidíme.