Valdštejn a Eleonora

Valdštejn a Eleonora Originální název: Valdštejn a Eleonora

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1145-8

Ikar (2009) 978-80-249-1145-8 216

Historikové mnoha generací již několik staletí hledají pádný důkaz o Valdštejnově zradě a krocích, jež ho měly dovést až na český trůn. Všeobecně se má za to, že Valdštejna odrovnaly dvorské intriky a zejména závist generálů, kteří neoplývali takovými vojenskými schopnostmi jako tenhle "český parvenu", jak mu s oblibou říkali. Autor však nabízí ještě jiné vysvětlení Valdštejnova pádu. Dosud se všeobecně mlčelo o tajném vztahu Valdštejna k císařovně Eleonoře, druhé manželce Ferdinanda II. Nenašly se k tomu žádné listinné důkazy. V knize nám o této lásce podává svědectví páter Diego Quiroga, nenápadný španělský kapucín, zpovědník a zároveň důvěrník císařovny. Zpočátku se Quiroga považoval za Valdštejnova přítele, ovšem jen do té doby, než se tahle avantýra u dvora provalila. Ferdinand II., který dosud tvrdošíjně odmítal všechny pokusy dvorské válečné rady zbavit Valdštejna vrchního velení císařské armády, se na počátku roku 1634 zčistajasna rozhodl s "valdštejnským problémem" co nejrychleji skoncovat. Provedl to vskutku po svém: nechal "zrádce" Valdštejna v Chebu 25. února 1634 zavraždit. Jakmile se o tom císařovna Eleonora dověděla, rozhodla se okamžitě skoncovat se životem… Tento jímavý a zároveň vzrušující příběh o lásce a zradě jako by potvrzoval starou známou pravdu, že i zdánlivě nevysvětlitelným historickým záhadám lze přijít na kloub, pokud se řídíme poznatkem Ludvíka IV., lapidárně shrnutého do slavného rčení cherchez la femme. (Založil/a: Antonín)

maddean
  29. 11. 2011, 20:20
Celkem ucházející knížka. Místy dost nudná a pořád jsem čekala nějakou tu milostnou zápletku a ono furt nic až byl konec.