Originální název: Bouvard et Pécuchet

XYZ (2013) 978-80-7388-749-0 320
XYZ (2009) 978-80-7388-163-4 328
Mladá fronta (1996) 80-204-0282-9 302
Odeon (1974) 276

Příběhy dvou vysloužilých písařů. Na lavičce v parku se jednoho dne setkají dva postarší pánové, Bouvard a Pécuchet. Zapovídají se a zjistí, že mají oba necelý měsíc do penze. Kromě toho je pojí společný zájem o vědu, literaturu a umění. Když pak Bouvardovi zemře kmotr a odkáže mu velkorysou částku, zakoupí Bouvard statek na venkově a společně se svým přítelem tam odjedou oddávat se vědám. Jejich diletantské pokusy pěstovat melouny, konzarvovat jídlo nebo rozbít atom končí obvykle katastrofou... (Založil/a: Antonín)

Rames
  24. 8. 2015, 10:42
Gustave Flaubert tuto knihu nestačil dokončit a i tak se zdá hodně rozsáhlá. Dva hrdinové kteří neustále přebíhají z jednoho vědního oboru na druhý a vedou nekonečné rozpravy o lékařství, historii, geologii, atd., se stávají nesympatičtí a nadutí hlupáci. Intelekt a nadsázka kterou těmto postavám daroval český seriál se v knize nedá najít, o humoru ani nemluvím. Celkově dílo působí jako výlev všeobecných znalostí autora.
orisi
  17. 1. 2014, 12:24
Jsem v půlce příběhu, dovolím si napsat své dojmy. Nikdy sem nečetl "vážnou literaturu" . Tedy ve škole ano, ale to mě nebavilo,nic si nepamatuji . Pro mě je zajímavé číst příběh, kde není žádné násilí ,vraždy, oblíbení psychopati a mezihvězdné cestování. Příběh jde jemně ku předu,od seznámení obou písařů . Stěhování a dalších úsměvných situací . Vidím že sem nezaslouženě zavrhl tuto část literatury která mě připadala velmi těžká nesrozumitelná . Časem se chci přečíst další díla klasiků .
LadysR2
  1. 2. 2013, 12:41
Pod dojmem slavného seriálu jsem koupil knihu. A byl zklamán. I když jsem se snažil, tak jsem furt srovnával. A to knize škodilo. Nedočetl
Bred
  31. 1. 2012, 13:26
Tak trochu mě kniha zklamala. V podstatě od začátku se mi zdálo, že se autor chtěl jen pochlubit, jak zná skoro úplně všechno, a příběh i postavy šly do pozadí jen jako prostředek ukázání vlastního všeználkovství. Škoda, jako seriál s Horníčkem a Sovákem se mi to líbilo moc.
spirlice
  13. 9. 2013, 22:00
Bouvard a Pécuchet se setkali v Paříži na lavičce. Začali se spolu bavit, objevili, že mají společné zájmy a společný sen odstěhovat se na venkov. Oba dva byli nadšeni do vědy a studia všeho možného. Stali se z nich velmi dobří přátelé. Bouvard zdělil velký majetek. Za tyto peníze se spolu odstěhovali na venkov. Začali vášnivě farmařit. Pořídili si různé přístroje a pomůcky a dali se do čtení odborných knih. Výsledky jejich práce byly katastrofální, nic z toho, co vypěstovali, se nedalo jíst. Potom se z nich stávají anatomové, geologové, historici nebo filozofové. I fyzika je okouzlí a snaží se rozbít atom. Také se zajímají o politiku a vášnivě prezentují svoje názory. Hádají se se sousedy i s farářem. Vše, co dělají, činí s nadšením. A většina z toho dopadá velmi špatně. To je ale neodrazuje od dalšího studia všech možných věcí. Nakonec se z nich stávají vychovatelé a snaží se převychovat děti zločince. Jako vždy se jim ani tohle nepovede a z dětí se stanou lenoši a násilníci. Potom se pouští do výchovy dospělých lidí.

Barca9358
  11. 9. 2014, 19:12
Knihu jsem četla až po shlédnutí českého seriálu. Bohužel jsem ji nedočetla - místy humor, ale jinak jsem se spíš nudila a nedokázala jsem udržet pozornost. Chci se k ní vrátit, ale až v hodně vzdálené budoucnosti.
Kabis
  29. 8. 2013, 16:43
Ne, geniálnímu českému TV serálu se to ani omylem nevyrovná. Poměrně jsem se u čtení nudil ... až na pár vyjímek.
gumaguar
  3. 10. 2014, 22:33
seriál s horníčkem a sovákem je vtipný, ale plochý a velmi zjednodušený, nesahá této geniální mnohovrstevnaté knize ani po kotníčky. bouvard a pecuchet je příkladem uměleckého díla, které předběhlo dobu, je to v podstatě postmoderní text sto let před postmodernou.