Originální název: Mrs Dalloway

Odeon (2014) 978-80-2071-559-3 160
Odeon (2004) 80-207-1164-3 158
Tatran (1983)
Odeon (1975)

Stěžejní román moderní anglické literatury vychází v novém překladu Kateřiny Hilské.
Nádherné londýnské jitro v půli června roku 1923. Paní Clarissa Dallowayová je právě na cestě do Mulberryho květinářství, kde si má vyzvednout výzdobu pro svůj dnešní večírek. Než však tahle událost pro lidi z lepších kruhů nastane, strávíme v její společnosti obyčejný den, který nás nenechá na pochybách, že pod slupkou stárnoucí a průměrné středostavovské paničky bije srdce se stejně vroucí pravidelností, s jakou se na Toweru každou čtvrthodinu hlásí o slovo zvon Big Ben. Virginia Woolfová má však za lubem víc než jen rozbíjení klišé o jedné snobské madam. Technikou proudu vědomí a s přispěním vedlejších postav tohoto okouzlujícího letního capriccia před námi postupně odhalí skutečné nitro paní Dallowayové, které působí věrněji než sebetrefnější realistický popis, a také její obrovskou žízeň po životě. Próza inspirovala světoznámý román Hodiny a stejnojmenný oscarový film. (Založil/a: MrVogler)

jehlaspichlas
  28. 6. 2015, 20:52
Paní Dallowayová žije samotářský život, podobně jako Peter Walsh,( je to takový ekvivalent mne samotného) s podtextem smutné až nostalgické atmosféry, o lidech s depresemi a stavy úzkosti. Jedinou zajímavostí jsou autorčiny postřehy z reálného života a několik hlavních postav, jinak děj je neucelený, protože takový je i náš život.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 21:04
Kniha, která vás udiví svou lehkostí, vypráví o jednom všedním dni... Nečekejte zde žádnou akci, jen plynule proudící myšlenky autorky, možná právě to vám bude vadit a rušit vás od čtení, přesto tato kniha stojí za zmínku.
Ducii
  10. 6. 2014, 11:56
O něco lepší než K Majáku, ale i tak mne to příliš nezaujalo a dočetla jsem spíše ze setrvačnosti. Woolfová rozhodně není můj šálek kávy. Opět kniha bez konce. Klidně mohla skončit v půlce, nebo ještě pokračovat.. nic by se nestalo.
ribička
  2. 9. 2010, 15:48
Tohle rozhodně není lehké čtení!!! Jsou tam nesrozumitelné popisy, které se různě prolínají s myšlenkami a pocity a vzpomínkami. Věta začne o voze a skončí o koze. Musíte být při čtení velmi pozorní, ale stojí to za to.
antoniana
  24. 1. 2015, 8:47
Dočetla jsem jen s vypětím všech sil, už dlouho jsem nenarazila na knihu, která by byla tak strašná, že pro mě každá strana byla hotovým utrpením. Kdyby byla kniha delší bez milosti bych ji odložila. Nejzajímavější chvíle přicházely, když se hrdinové rozpomínali na časy v Bourtonu, jinak nuda, nuda, nuda. Pokud to člověk vyloženě nemusí číst (např. kvůli škole) tak doporučuji se knize vyhnout.
Radka Pařízková
  14. 3. 2016, 19:55
Moc se mi líbí, jak Virginie píše. Sice jsem se z počátku trochu obávala jejího stylu, ale svým způsobem mě to i okouzlilo. Na začátku mě okouzlila a pak se mě to dlouho drželo. Jen nevím proč, ale popis večírku mi vůbec dobrý nepřišel. Jako by nevěděla, co s tím příběhem udělat, jak k tomu konci dojít. Ale jako celku tomu na kráse nic nechybí.
Karliiina
  27. 7. 2015, 11:59
Obecně z tvorby Virginie Woolfové mi přijde tato kniha nejlepší. Samozřejmě ne všem sedí styl psaní autorky, ale v této knize mi její forma přišla nanejvýš vyhovující.
Neli.studentka
  5. 3. 2013, 18:22
V doslovu jsem se dočetla, že tato kniha popisuje radost ze života - mně se u ní chtělo plakat. Možná jsem do toho vtělila moc sebe, ale v každém případě je to krásná kniha.
Daniel_852
  13. 7. 2016, 8:34
Moc se mi líbí jak Virginia píše...Teda psala. Paní Dallowayová, mě velmi zaujala, příběh se podle mého odehrává ve smutném a depresivním prostředí. Myslím, že tahle kniha není pro všechny. Kniha by si určitě zasloužila lepší obálku.
dalloway
  22. 5. 2013, 22:36
Čtení pro pokročilé. Můj první pokus v 16ti letech skončil tragicky již na druhé stránce. Autorka skáče z jedné postavy ke druhé, aniž by čtenáře varovala; ti zkušenější však dokážou vycítit změnu a vychutnat si spletitost myšlení jednotlivých postav. Krása příběhu o Clarisse nespočívá v komplikovanosti a famózním finále, na kterém je dnešní čtenář, žel bohu, závislý, leč v postupném odhalování jednotlivých slupek Clarissiny osobnosti, v barvitém popisu Londýna, hloubce myšlenek a pocitech, které ve vás kniha vyvolá, a které mnohdy mají spíše melancholický charkter. Tuhle knihu si buď zamilujete, nebo ji nepochopíte.
Achája
  10. 11. 2012, 18:40
Je to možné, četla jsme jí jedním dechem. Opravdu mistrovský výkon složit z detailů všechny ty pocity, myšlenky, vlastně uplně všechno. Zdánlivě náhodnými detaily, které spolu nesouvisí je vysvětlené každé zákoutí, každý důvod, každé zamyšlení. Mám pocit že po přečtení dokážu vnímat stejně jak paní Dollowyová.
Stirecka
  3. 5. 2010, 21:07
Nevim proc, ale tahle kniha me vazne neoslovila. Mam pocit, ze ji muzu otevrit kdekoliv a bez problemu navazat. Strasne spatne se mi cetla, ty popisy jsou ubijejici. Aspon, ze je tak kratka.
HiHero
  9. 4. 2013, 23:26
Kniha mi dala dost zabrat. Za celou dobu jsem se do ni nezačetla, vždy jsme ji otevřela jen z nutnosti přečíst ji jako povinnou četbu. Děj jakoby nebyl. Chvílemi jsem ani nechápala, o kom se to v knize zrovna píše. Je to i má chyba, že jsem ji nečetla v klidu, ale spíše při cestách, každopádně je to jedna z těch náročnějších knih. Jsem ráda, že ji mám za sebou.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:07
Mistrovské dílo od úžasné spisovatelky. Na čtení jsem musela mít ticho a klid. Musela jsem se soustředit na každé slovo, abych pochopila sled událostí. Virginia Woolfová v této knize předvedla impresionismus, který se v knihách jen tak nevidí. To, co sama zahlédla v Londýně, to vložila do své knihy. Navíc v každé postavě je kus z ní. Největší kus z Woolfové má Clarissa Dallowayová, má nejen velkou část z její povahy, ale také její gesta, chůzi. Paní Dallowayová je pro mě úžasné dílo od úžasné spisovatelky.
sihoň
  7. 5. 2013, 0:14
Tato kniha se těžko hodnotí, rozhodně nejde o nic lehkého. Jednou se k ní určitě vrátím a myslím, že půjdu s hodnocením ještě výš, ale momentálně ji nedokážu plně docenit i kvůli tomu, že jsem byl nucen ji číst v rámci povinné četby a tlačil mě čas, což dokáže člověka slušně otrávit.
bullseye
  4. 6. 2012, 17:00
Knížku jsem si musela přečíst dvakrát, abych jí pochopila. Nečte se lehce a je v ní ukryto velké množství symbolů. Kniha mně i přesto naprosto nadchla!
Sedmikraska4
  3. 2. 2012, 11:39
Je pravdou, že ač je krátká, tak není lehké ji přečíst jedním dechem. V těch pro mnohé jednoduchých, nudných věcech, je totiž ukrytá hloubka příběhu paní Dallowayové. Proto je tolik těžké knihu číst. Samotné mi trvalo dost dlouho, než jsem dočetla poslední stránku, ale rozhodně jsem nelitovala.
alice8
  5. 6. 2011, 10:09
Mě tato kniha doslova nadchla. Protknutá symboly a narážkami nutí nad věcí přemýšlet. Lehké čtení to rozhodně není, ale pokud dáváte pozor a přemýšlíte, tak vás to musí oslovit. Virginia Woolf je pozoruhodná osobnost s tragickým osudem a myslím, že se to projevilo i v této knize.
dana.f
  19. 3. 2011, 18:36
Nuda, nuda, nuda. A když už to není nuda, tak jsou to přeslazené city a pocity rozplizlé na několika stránkách. Rádoby poetická prvoplánovost, za kterou paní Woolfové všichni tleskají, mě na kolena nedostala.